Győr-Moson-Sopron megyében az épülő M85-ös és M86-os, illetve a 813-as főút megelőző feltárásai miatt a fél megyét felásták a győri Rómer Flóris Múzeum régészei. Ötszázezer és egymillió négyzetméter közötti, régészetileg átkutatott területről és közel húszezer feltárt régészeti jelenségről van szó.
Márciusban bejárta a médiát a 813-as út építése közben Győrszentivánnál feltárult római villagazdaság és a hozzá tartozó egyik épületben lelt 930 bronzérme híre. Az említett római kincset Nagy Andrea, a múzeum régésze a 2015-ös feltárási év egyik kiemelkedő leletének tulajdonítja. Egy nagyméretű gödörben rejtették el valamikor Valentinianus uralkodását (368–375) követően, bizonyára egy barbár betörés elől.
Longobárd lelet egy kónyi sírban Rómer Flóris Múzeum |
Valamennyi pénzérme késő római ún. kisbronz. Ez arról tanúskodik, hogy a villa egykori tulajdonosa tehetős volt, de nem a leggazdagabbak közé tartozott, ami abból is látszik, hogy a gazdaság lakóépületének csak két helyisége volt. Más korszakokból is számos érdekesség került felszínre a különböző helyszíneken. Kezdve a neolitikumtól, amelynek Krisztus előtt több mint négyezer évvel keletkezett emlékeit Rábapatona határában fedezték fel.