Fales kifejtette, hogy egyetemes üzenetet próbál megfogalmazni a történelmi események és az Egri csillagok alapján azért, hogy a film világviszonylatban is érdeklődést válthasson ki. Mindehhez a Gárdonyi Géza regénye kiindulópontot jelenthet, ám további kutatásokat tart szükségesnek.
Eger polgármestereként ehhez a feltáró munkához nyújtottam segítséget történelmi tanulmányok és szakirodalmi források átadásával – közölte Habis.
Az Egri csillagokból Magyarországon már készült egy szuperprodukció, amelybe a készítők mindent beleadtak. Összegyűjtötték például a szinte teljes magyar színészvilágot, Dobó Istvánt Sinkovits Imre, Bornemisza Gergelyt Kovács István, Cecey Évát Venczel Vera, Jumurdzsákot pedig Bárdy György játszotta, de szerepelt a filmben Major Tamás, Várkonyi Zoltán, Bessenyei Ferenc, Latinovits Zoltán, Bitskey Tibor, Agárdy Gábor, Tordy Géza, Gobbi Hilda, Ruttkai Éva is, a nagy török hadsereg ötezer kiválasztott valódi kiskatonából állt. Nemeskürty István írta a forgatókönyvet, Farkas Ferenc szerezte a zenét, Szász Endre tervezte a látványt. Az utóbbi kedvéért a felépítették az egri vár mását is.
|
Sinkovits Imre mint Dobó István az 1968 karácsonyán bemutatott magyar filmben MAFILM/Hunnia Stúdió |
Az 1968 karácsonyán bemutatott történelmi drámából
minden idők egyik legsikeresebb magyar filmje lett,
milliók váltottak rá jegyet, és rajongtak érte a bakikeresők is, akik a felvillanó képkockákon látni véltek buszt, katonai bakancsot, szódásüveget, villanyoszlopot, vonatot és karórát egy janicsár karján. Az IMDB-n a filmnek jelenleg 7,6 pontja van.
A film – írtuk a Népszabadság egyik, a forgatáson készült archív képe kapcsán – 2002-ben érdekes vita középpontjába került. A serdületlen ifjúság lelki békéjének védelmében módosították a médiatörvényt, hogy a vért és erőszakot ábrázoló filmek csak megfelelő életkori karikákkal ellátva kerülhessenek képernyőre. Szemfüles polgárok, akik ezt a szabályozást hülyeségnek vélték, feljelentették demonstrációs célzattal a TV2-t, mely korhatárjelzés nélkül vetítette le az Egri csillagokat, melyben, ugye, eléggé bőven ontják a vért, osztják a halált, kultiválják az erőszakot. Igazán vicces lett volna, ha nem ajánlják 12 éven aluliaknak az Egri csillagokat, melyet 10-11 éves, ötödikes gyerekeknek szoktak föladni kötelező olvasmányként. Az ORTT azzal az indoklással vágta ki magát a kínos szituációból, hogy az Egri csillagokban megmutatkozó erőszaktól azért nem kell óvni az apró gyermekeket, mert a film „történelmi mondanivalót" tartalmaz.