Ismerik? Megkérdezik a publicistát: Mondja, maga mindenhez ért? Mire ő: Mindenhez is! A recenzens némi irigységgel a tollában ismeri el, hogy ez a válasz Lengyel László esetében nem állna nagyon távol az igazságtól.
„Magyarország halott ország, ha a világ közepe. Ha hiszi, hogy körülötte forognak a többiek." Ez a nyitó tézis. A könyv a feltámadásra váró Magyarország halálának a története. Meg a fájdalmas, de eleven világé, amelyről a halott azt hiszi, hogy ő a hivatott orvosa. Lengyel könyvei a legkönnyebben olvasható nehéz olvasmányok. Súlyos tényektől, tézisektől, hosszan tekeredő és messze érő gondolatmenetektől sűrűek, de etetik magukat, és nem fekszik meg a gyomrunkat. Nagyon dinamikus, szép, sodró erejű szövegek a Lengyeléi, jó velük haladni, nehéz belőlük kiszállni. Ez a könyv is ilyen. Bízvást Lengyel-sajátosságnak mondhatjuk, hogy ennyire ténygazdag könyv ennyire szubjektív, ennyire szubjektív könyv ennyire ténygazdag; ennyire értelemgazdag könyv ennyire érzelmes, ennyire érzelmes könyv ennyire értelemgazdag.
A kötet Magyarországgal kezdődik és végződik, a két magyar rész között pedig bejárjuk a nagyvilágot térben és időben. Visszamegyünk alaptendenciák gyökereit nyomozva Jacques Le Goff-fal Európa születéséig, előrenézünk a jelenben ható tendenciák következményeit rettegve 2050-ig, amikor Európában tíz emberből három, Japánban, Dél-Koreában pedig már négy hatvanévesnél idősebb lesz, és tele lesz a világ olyan irdatlan metropolisokkal, amelyekben több magyarországnyi drámaian szegény és reménytelen ember él, és nézi közvetlen közelről, mily csodásan szolgálja, szórakoztatja és kényezteti a város a nála szerencsésebbeket.
Az ebből adódó félelmetes feszültségek kisülését jobb, ha el sem képzeljük.