Életének nyolcvanhatodik évében elhunyt Réz Pál irodalmi szerkesztő, hosszú éveken át a Szépirodalmi Kiadó lektora, a rendszerváltás utáni magyar irodalmi élet legfontosabb folyóiratának, az 1989-ben indult Holmi alapító főszerkesztője. 2014-ben betegsége miatt nem vállalta tovább a feladatot, munkatársai közül senki sem kívánt a helyére lépni, inkább megszüntették a lapot.
A magyar irodalom volt a dolga ezen a világon. Nem a küldetése volt: ezt a kifejezést minden bizonnyal megvetéssel kezelte volna. Magától értetődő bizonyossága volt. Hosszú évtizedek alatt – nyolcvanhat évet élt – számos világot látott, sok tévedést, igazságot, kicsinyességet, borzalmat és nagyszerűséget egyaránt. Olyan évtizedek jutottak néki, amelyek alatt sorra, újra és újra megváltozott körülötte, s benne is minden: politika, hatalom, országhatár, barátság, félelem és bizodalom, reménytelenség és vak hitek tűntek el, s tűntek fel. S ezt nem lehetett könnyű követni. Épp oly magától értetődően volt magyar, mint amilyen pillanatok alatt vették el tőle azt. Váradi volt, nem erdélyi, azaz, az egyszerre jelen lévő, egymásra ható nyelvek, meggyőződések, hitek és vallások között élt, s 1944-ben őt is majdnem maga alá temette a történelem.
Mediaworks |
Többféle magyarságot ismert, értett, erről sem beszélt feleslegesen, programszerűen: csak épp tágasabb világokban volt otthon, mint mi, akik a Trianon utáni Magyarországon születtünk. Felteszem, meg kell említenem, hogy a Horthy-rendszer zsidónak minősítette, és hangsúlyozni szeretném, hogy nem tette zsidóvá. De azért az új világnak köszönhette az életét. Átköltöztek Pestre, irodalmár lehetett, s ha nem lett is kommunista, de azért benne élt az államszocializmusban: a Rákosi hatvanadik születésnapjára megjelent kötetben nem írt, de ő szerkesztette.