A 2015-ös év roppant mozgalmasnak bizonyult a magyar irodalom életében, bár az, hogy melyek voltak a valódi eseményei, jó eséllyel csak jóval később derül majd ki. Nagy sikert értek el íróink Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban és Németországban is.
Az év legnagyobb irodalmi szenzációja tulajdonképpen 1985-ből való. Ekkor jelent meg Krasznahorkai László első regénye, a Sátántangó, amely – nyomában Az ellenállás melankóliájával és a többiekkel – harminc év alatt fokozatosan hódította meg a világot, Tarr Béla filmjeinek értő segítségével. A 2004-ben meghalt Susan Sontag és a 2001-ben elhunyt nagy német író, Winfried Georg Sebald egyaránt a csodálói közé tartozott, az idén pedig megkapta a Man Booker-díjat, a Nobel-díj utáni legrangosabb elismerést.
Krasznahorkai a Man Booker-díj londoni átadásán Matt Dunham / MTI/AP |
Ezzel és Kertész Imre 2002-es Nobelével ismerték el méltóképpen a magyar prózának a hetvenes-nyolcvanas években induló, nagy nemzedékét. Ezzel tehát megvolnánk: mégsem ver minket a fátum és a sorsharag, nem vagyunk egyedül kicsiny, ám folyvást aranyat és gyöngyöt termő nyelvünkkel az ellenséges világóceánban, lehet önsajnálat helyett örülni egy kicsit, addig legalábbis, amíg bele nem mélyedünk a Kertész-, Krasznahorkai- (meg például Borbély Szilárd-) próza pontosan megírt, tehát kilátások nélküli világába.
Távolról jöttek azok is, még sokkal távolabbról, akik az idén búcsúztak el tőlünk: Fejes Endre 92, Juhász Ferenc 87 évesen. Átkeltek a XX. századon, túlélték vele együtt önmagukat is, és most azt lehet sejteni, hogy jelentőségük, a Rozsdatemető és a Babonák napja, csütörtök, amikor a legnehezebb túléli őket. Erről, a történelem alatti túlélésről egyébként Fejesnek volt néhány illúziótlanul gunyoros szava, amelyek nem vesztették el az aktualitásukat: „a túlélés errefelé valahogy nem akar lekerülni a napirendről".