Tíz éve a magyar főváros egyik legnagyobb kulturális élménye a Fischer Ádám vezette rendezvény a Müpában, már úgy nevezik, hogy a Duna-parti Bayreuth.
Kezdetben hány évet adott a Wagner-napoknak?
Nem igazán gondolkodtam ezen. Szeretném, ha túlélne engem. Nem akarom azt a hibát elkövetni, hogy a fesztivál személyhez kötött legyen. Szeretnék fiatal karmestereket hívni, de muszáj gazdaságosan és gyorsan próbálni. És én gyorsabban felújítom a darabokat, mivel a rádiózenekarral ezen már tíz éve dolgozunk. Jövőre még valószínűleg nem lesz új karmester, de két év múlva mindenképpen kell.
A Ringet már le akarták venni, mégis játsszák tovább. Miért?
Az egész világon azt mondják, ez egy érdekes Ring, érdemes megtartani, ez determinálja a Wagner-napok műsorát. Ha fel akarjuk építeni a kicsi Bayreuthot, több előadást kell adnunk, de a mostani Ring-díszlet ezt lehetetlenné teszi. Két nap a beépítése és újabb két nap a bontása, díszlet nélkül meg nem is lehet próbálni. Azt szeretném, hogy a fesztivál ideológiája az legyen, amit Wagner mondott: a jót meg kell tartani, a rosszat kijavítani.
A siker dacára miért tartanak hamarosan szünetet a Ringben?
Bayreuthi tapasztalat, érdemes Ring-szünetet tartani, mert megterheli a többi előadást. Eredetileg 2017-re terveztük ezt, de 2018-ra halasztjuk, akkora a sikere! A Ringen kívüli darabokra – a Trisztán és Izolda kivételével – kétszer akkora kórusra van szükség. A bayreuthi vendéglátó-ipari egységek is tudják, forgalmuk húsz százalékkal csökken, ha A bolygó hollandi megy, mivel nincs benne szünet.