Bár a hatóságok egyetlen áldozat nevét sem adták ki, az orvos és az unokája családja a nyilvánosság elé állt. Az orvost William Lewis Corporonnak hívták. Ő a helyszínen meghalt, az unoka, Reat Griffin Underwood pedig a körzeti kórházban vesztette életét. Mind a ketten keresztények voltak – írja az AP hírügynökség.
Miller, akinél egy maroklőfegyver és egy vadászpuska volt, még két emberre rálőtt, de őket nem találta el. Egy helyi rabbi, Herbert Mandl szerint a támadó áldozatait egyenként megkérdezte, hogy zsidók-e, mielőtt tüzet nyitott volna rájuk. Hétfőn az FBI a támadást hivatalosan is gyűlöletbűncselekménynek nyilvánította.
A Cross vezetéknevet is használó Miller visszavonult teherautó-sofőr, ismert alakja a fehér felsőbbrendűségét hirdető és antiszemitizmust hirdető szervezeteknek. Rajong a Ku Klux Klanért, a nyolcvanas években alapított is egy saját tagszervezetet Karolina Lovagjai néven, amelynek a vezetőjeként – „nagysárkányaként" – veterán katonák beszervezésével próbálkozott. Maga is veterán volt, 1987-ben pedig álllamközi embervadászat tárgya, amiért megsértette a szabadlábon történő védekezésének a feltételeit. Paramilitáris szervezet működtetésért ítélték el, amiért végül hat hónapot ült. Még a társak ellen is hajlandó volt tanúskodni. A Ku Klux Klan-vezérekről adott át információkat 1988-ban az ügy lezárását megelőző vádalku során.
Később azért került szövetségi börtönbe három évre, mert rablásokat tervezett, illegálisan próbált fegyvert szerezni, illetve mert meg akarta ölni a Southern Poverty Law Center (SPLC) nevű jogvédő szervezet alapítóját. Az SPLC már 1980-ban beperelte Millert feketék megfélemlítése, valamint paramilitáris szervezet illegális alapítása miatt.
|
Helyszínelés a Kansas City- nyugdíjasotthonnál Dave Kaup / Reuters |
A vasárnapi gyilkosságig Miller egyébként a Kansas Citytől 180 kilométerre fekvő városban, Aurorában élt. Többször szállt ringbe politikai pozícióért, 2006-ban szövetségi képviselőházi, 2010-ben szenátusi tisztségért indult nyíltan fehér felsőbbrendűséget hirdetve, sikertelenül – írta róla a The New York Times (NYT).
A szomszédok szerint Miller kedves ember volt, de mindenki tudta róla, hogy antiszemita. „Őrjöngő” antiszemitaként jellemezte az SPLC, amelynek központja az alabamai Montgomeryben, a polgárjogi mozgalmak egyik fellegvárában működik. Az NYT szerint Millert egy rádióműsorban megkérdezték, kiket gyűlöl jobban, a muzulmánokat vagy a zsidókat-e, akkor Miller azt válaszolta, hogy a zsidókat „ezerszer” jobban. Gyakran kifejtette azokat az összeesküvés-elméleteit is, amelyek arról szólnak, hogy szerinte a zsidók uralják az Egyesült Államokat és a világot.
A KKK első klánját a 1865-ben alapította az amerikai polgárháború hat, a konföderációs hadseregben harcoló veteránja. Ők mind demokraták voltak, akik főleg a felszabadított feketéket és a pártjukon álló fehér republikánusokat támadták meg, a feketék jogainak a kiterjesztése ellen hirdetve harcot. Bár az gyújtogatások és brutális gyilkosságok fémjelezte brutális erőszak miatt az első klánt már 1871-ben betiltották, újra és újra megjelentek hasonló szervezetek. Az első klán a tagok jelmezét, a kúp alakú csuklyát vezette meg a köztudatba. Az ikonográfia másik eleme, a megfélemlítésre használt égő kereszt az 1915-ben alapított második klán nevéhez fűződik.
A KKK soha nem volt egységes szervezet, csak klánok laza szövetsége. A tagok létszáma folyamatosan csökken. Becslések szerint ma néhány ezren lehetnek, néhányan pedig időről időre hallat magáról. 2009-ben a washingtoni Holokauszt Emlékmúzeumnál egy 88 éves, szélsőséges férfi megölte az intézmény egyik biztonsági őrét. Az ügyészség szerint a támadó sokáig tervezgette a támadást, amelyet „öngyilkos küldetésnek" szánt. Célja pedig az volt, hogy üzenetet küldjön a zsidó közösségnek, hogy a holokauszt nem történt meg. A támadás során fejsérülést szenvedett. Emiatt egy évvel később meghalt.
Tavaly nyáron az keltett nagy sajtóvisszhangot, amikor egy a fehérek felsőbbrendűségét hirdető férfi elkezdett földet felvásárolni egy huszonnégy lakosú észak-dakotai településen. A 61 éves Paul Craig Cobb célja az volt, hogy a hozzá hasonló nézeteket vallókat költöztessen be, és átvegye az önkormányzat vezetését. A helyiek először azt hitték, egyszerűen új szomszédot kapnak. Barátságosan köszöntötték, ám amikor később kiderült, hogy mi a terve, egyesült erővel léptek fel ellene. Novemberben a KKK egyik észak-karolinai csoportjának feketéket sikerült toboroznia Floridában. Este volt – magyarázta később a csoport, hogy miért szórtak szét a tagok „Fajunk a nemzetünk” címmel szórólapokat a főleg feketék lakta New Smyrna Beach utcáin.