Nehéz feldolgozni, hogy nincs saját országunk, nincs otthonom – mondja a Népszabadságnak a 36 éves, kuvaiti születésű Diala Brisly, aki Damaszkuszban nőtt fel. Míg anyja az Aszad-rezsimet támogatta, ő és testvérei ellenzékiek voltak, rendszeresen tüntettek a diktatúra ellen. Brisly rajzaival is kifejezte nemtetszését, 2013-ban például az Adra börtön rabjainak éhségsztrájkját hirdető egyik plakátot is ő készítette. Még abban az évben el is menekült az országból.
Addigra teljesen ellehetetlenítették az ellenzéki civileket. – Orvosi felszereléseket szállítottam a kórházakba, adományt gyűjtöttem. Egyre több ismerősömet tartóztatták le, volt, akit meg is öltek – meséli. Egy nap épp az egyik kórházba tartott gyógyszerekkel, kötszerekkel telepakolt kocsijával, amikor megállították az ellenőrző ponton. – Szerencsém volt, a katona rám mosolygott, és közölte, hogy jól nézek ki, úgyhogy tovább mehetek – meséli.
Diala Brisly |
Menekülése után Isztambulba, majd Libanonba költözött testvéreivel. Öccse a török határ mentén taposóaknára lépett és szörnyethalt. Nővére a temetésre sem mehetett el. Feketelistára került, tudta, ha visszatér, azonnal rács mögé kerül. Bejrútban 2014-ben találkozott egy nővel, aki iskolát alapított az Arsal város melletti menekülttáborban.