Egy nappal a most vasárnapi bolíviai választások előtt egy álhír keltett izgalmat: a köztelevízió Twitter-fiókját állítólag valakik feltörték, és az jelent meg, hogy merényletet követtek el Evo Morales ellen, aki súlyosan megsebesült. A választásokon újra induló elnök, aki a Chapare tartománybeli Cochabambában teremfutball-mérkőzést játszott, a helyi tévécsatornának nyilatkozva cáfolta a hamis hírt.
Evo Morales a mai elnökválasztás fő esélyese Bolíviában, amelynek tízmilliós lakosságából több mint hatmillióan élhetnek szavazati jogukkal. Az előrejelzések 59-60 százalékot mutattak Moralesnek, ami szerint nem lesz szükség második fordulóra. A dél-amerikai ország első indián elnökeként immár nyolc éve irányít, s mostani újraválasztása esetén 2020-ig maradhat hatalmon. A magát nevében is többnemzetiségű köztársaságnak nevező Bolívia lakosságának több mint 55 százaléka őslakos indián, főleg kecsua és ajmara. A kokatermesztők szakszervezeti vezetőjéből lett elnök ez utóbbi népcsoporthoz tartozik.
A labda már évek óta Moralesnél van David Mercado / Reuters |
Morales hasonló antiimperialista és baloldali jelszavakat hangoztat, mint Kuba avagy Hugo Chávez, illetve utódja Nicolás Maduro Venezuelája, ám gazdaságpolitikában érdemi eltérések vannak. Ugyan Bolíviában is államosították a GDP több mint ötven százalékát biztosító földgázt, s ezért az ugyancsak baloldali kormányzatú, szomszédos Brazíliával átmeneti feszültség alakult ki, az elnök jó kapcsolatokat ápol a magánvállalkozásokkal, sőt, a külföldi beruházókkal is. Az ásványi kincsekben gazdag ország – Venezuelától eltérően – látványos gazdasági növekedéssel büszkélkedhet, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint tavaly a bruttó hazai termék majd hét százalékkal növekedett, s az idei előrejelzések is öt százalék feletti növekedést prognosztizálnak. A Morales kormánya által követett jövedelem-elosztási politikának köszönhetően az életszínvonal, különösen a szegények helyzete sokat javult az utóbbi években, évtizedben. Az állami bevételekből számos szociális programot tudnak finanszírozni, egyébként mint Venezuelában is.