Az al-Kaidával szövetséges szomáliai al-Sabab milícia fegyveresei pénteken betörtek az afrikai békefenntartók egyik szomáliai támaszpontjára, és megöltek 63 kenyai katonát. Nyugati szakértők keserűen nyugtázzák számításaik csődjét: az Iszlám Állam (IS) erősödésével a „hagyományos” iszlám terrorszervezet sem gyengült meg, sőt, erősebb, mint valaha.
A szíriai Darában csütörtökön agyonlőtték az al-Nuszra Front katonai parancsnokát, a jordániai Anasz Abu Nabbut, mozgalmi nevén Abu Abdullahot. Az al-Kaidához tartozó szervezet Szíriában nyílt háborúban áll az Iszlám Állammal, és Abu Abdullah több sikeres műveletet irányított az ország déli részén. Az al-Nuszra közleménye azonnal az IS-t vádolta a gyilkossággal. Az esemény jelzi a helyzet képtelenségét: a Nyugat gyakorlatilag drukkol az al-Nuszrának, illetve mindkét félnek, hogy kölcsönösen gyengítsék meg egymást. Ehelyett azonban a véres versengés dacára egymást kiegészítő „márkák" jelentek meg a terror piacán: a csatlakozni kívánók választhatnak, hogy melyik üzenete a csábítóbb.
Maszkok az áldozatok neveivel a kenyai Garissa Egyetemen, ahol az al-Sabab tavaly rendezett vérfürdőt Noor Khamis / Reuters |
Az al-Sabab továbbra is az Oszama bin Laden által életre hívott al-Kaidához lojális, ám tavaly mintegy kétszáz harcosa dezertált, és felesküdött az IS-re. Így már Szomáliában is rivalizál egymással a két szervezet. Az IS az általános vélemény szerint jobban bánik a médiával, és ezért vonzóbb a külföldi, közte nyugat-európai szimpatizánsok számára, illetve egyes helyeken, például Nigériában vagy a Sínai-félszigeten a korábbi al-Kaida szövetségesek is átálltak az oldalára. Ám az al-Kaida sok helyen, például Észak-Afrikában vagy Jemenben szilárdan beépült a helyi társadalmakba, és biztos utánpótlásra számíthat.