Két méter magas, szögesdróttal ellátott kerítést húznak fel az ukrán-orosz határon – jelentette be Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök. Bár a tűzszüneti folyamat már a héten beindulhat, Kelet-Ukrajnában még szerdán is voltak harcok.
Akár már pénteken tűzszüneti megállapodás születhet a kijevi kormány és a kelet-ukrajnai szakadárok között. Ebben bízik Vlagyimir Putyin orosz államfő, aki telefonbeszélgetésük során a válság megoldási módjairól egyeztetett ukrán kollégájával, Petro Porosenkóval. A kijevi elnöki hivatal első közleménye még azt írta, „állandó fegyvernyugvásban" állapodott meg a két politikus, ám később úgy módosították a megfogalmazást, hogy a „tűzszünet rendjéről" született egyezség. A Kreml ugyanis – a folyamatosan hangoztatott moszkvai álláspontot ismételve – azt hangoztatta, hogy Oroszország „fizikailag" nem köthetett egyezséget a harcok leállításáról, mert nem részese a konfliktusnak.
Az ukrán hadsereg vonuló tankjai a szeparatisták korábbi főhadiszállása, Szlavjanszk mellett Maxim Shemetov / Reuters |
A Mongóliában vendégeskedő Putyin azt mondta, hogy az erőszak megfékezésének módját nagyon hasonlóan látják Porosenkóval. Az ITAR-TASZSZ hírügynökség jelentése szerint az orosz elnök saját, hétpontos rendezési javaslatot ismertetett ukrán partnerével. Ennek értelmében egyebek között a lakott területektől biztonságos távolságba kellene visszavonni a kormánycsapatokat, a lázadóknak pedig le kellene állítaniuk a támadásaikat. A terv értelmében a tűzszünet betartásának nemzetközi ellenőrzésére van szükség, humanitárius folyosókat kell nyitni például a segélyek továbbítására, és hozzá kell látni a Donyec-medence infrastruktúrájának helyreállításához.
Az első elemzések szerint a váratlan bejelentéssel Moszkva el akarja bizonytalanítani a szankciók új körén dolgozó Európai Uniót, és a NATO walesi csúcstalálkozója előtt érzékeltetni akarja, hogy a kijevi és a nyugati vádakkal ellentétben a kelet-ukrajnai válság megfékezésére törekszik. A kétségeket azonban nem tudta eloszlatni. Brüsszelben nem siettek kommentálni a történteket, a Tallinnban tárgyaló amerikai elnök pedig aggályainak adott hangot. Barack Obama emlékeztetett arra, hogy már több tűzszüneti kísérlet is kudarcba fulladt Kelet-Ukrajnában, és ezért az oroszokat tette felelőssé. Szerinte addig nem lesz valódi fegyvernyugvás a térségben, amíg Moszkva fel nem hagy a szeparatisták támogatásával.