Ugyanebben a beszédben Trump azt is közölte, hogy Clintonból nem lehet elnök, hiszen még akkor is veszít, amikor jók az esélyei. Az ingatlanmilliárdos szerint 2008-ban például esélyesebb volt, mint Barack Obama, mégis vereséget szenvedett – ám utóbbi kifejezésére egy olyan jiddis szó, a schlong igésített változatát használta, amely a szlengben férfi nemi szervet jelent. Az óriási felháborodás nyomán Trump azt mondta, hogy az a bizonyos szó a politikai beszéd elfogadott része. Az NBC News utánanézett, így van-e, de a sajtóarchívumokban és adatbázisokban azt találták, hogy ilyen jelentéssel körülbelül tízévente egyszer bukkant fel ez a kifejezés a politikai közbeszédben.
Ezekre a támadásokra támadásokra közvetlenül nem reagált. Kampánycsapata úgy gondolja, jobb, ha nem tekintik azokat személyes sértésnek. Hiszen ha meggyőzik az amerikai nőket arról, hogy ezek a szavak nemcsak Clintont, hanem mindannyiukat sértik, akkor jelentős károkat okozhatnak a republikánus pártnak.
Arra a demokraták legerősebb jelöltje is rájött, hogy a republikánus verseny messze nem lefutott, de úgy jár a legjobban, ha az ingatlanmilliárdost tekinti az ottani mezőny esélyesének, és csak őt támadja. Ezért Trump minden szélsőséges megnyilvánulását ezerszer hangsúlyozzák. Clinton szerint Trump muzulmánellenes mondataival az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet soraiba űzi a fiatalokat, mert szavait nagyon jól lehet tagtoborzáshoz használni. Azt az állítást végül visszavonták, hogy az IS Trump-videókkal radikalizálna muzulmán fiatalokat, ám bocsánatot kérni már nem volt hajlandó Clinton. Az iszlámellenes retorika ilyen irányú veszélyére egyébként már a Pentagon is figyelmeztetett, mire Trump úgy reagált: hazugság, mint minden, amit Clinton mond, mert „folyton hazudik, mint egy őrült."
|
Fotó: Rebecca Cook / Reuters |
Az egykori külügyminiszter arra számít, hogy Trump szélsőségessége ugyanebbe az irányba tolja majd a többi republikánus jelöltet is, akik még mindig nem tudják, mit kezdjenek a valóságshow-kból is ismert vetélytársukkal. Keményen elhatárolódni nem mernek tőle, mert azzal magukra vonnák a haragját, és azt is látják, hogy a republikánus választók körében népszerűek az idegengyűlölő nézetei. Clintonék pedig úgy számolnak, minél szélsőségesebb republikánus jelölttel kerül szembe jövő novemberben az elnökválasztáson, annál könnyebb lesz majd meggyőzni a választókat, hogy a kiegyensúlyozott, külpolitikában jártas politikusra szavazzanak.