Végre történik valami – örvendezhetnek a szabadságjogok magyarországi helyzetéért aggódók, miután az EU fő döntéshozó szerve, a tanács megállapodott az új jogállamisági párbeszéd elindításában.
Ám árulkodó jel, hogy a Magyarországot képviselő Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség uniós ügyekért felelős államtitkára „elfogadható kompromisszumot” emlegetett. Ez ugyanis a mostani egyezség lényege: odahaza sikerként adhatják el a keményebb uniós fellépést sürgető, illetve a bírálatok kereszttüzébe kerülő országok is.
Frans Timmermans, a kezdeményezők egyike Vincent Kessler / Reuters |
Merthogy nem más az Európa-ügyi miniszterek által jóváhagyott kezdeményezés, mint az Európai Bizottság által tavasszal javasolt ellenőrzési mechanizmus felvizezett változata. Hivatalosan sem akkor, sem most nem ismerték be, de külföldi újságok és hírportálok mindannyiszor nyíltan kimondták, hogy az egész témakör elsősorban az Orbán-rendszer jogsértései miatt került előtérbe. Az akkor még José Manuel Barroso vezette bizottság abból indult ki, hogy középutat kellene találni a túl erőtlen kötelezettségszegési eljárás és az EU-alapszerződés túl drasztikus 7. cikkelye között (ez alapján az európai értékeket súlyosan és folyamatosan megsértő tagállamnak akár a szavazati joga is felfüggeszthető).