A szíriai kormány és a lázadó csoportok állítólag fegyverszünetet írtak alá Yarmoukban – írja a BBC, akihez eljuttatták az egyezmény egy másolatát. A fegyverszünet kimondja, hogy a yarmouki menekülttábor Damaszkusz felé (tehát észak, északnyugatra lévő) lévő főbb bejáratai nyitva lesznek, és az alapvető szolgáltatásokat is helyreállítják majd.
A palesztin területen lévő, nagyjából 18 ezer embernek menedéket nyújtó menekülttábort július óta ostromolják. Jogvédő szervezetek szerint több mint száz embert éheztettek halálra a táborban.
A menekülttáborban és a körülötte lévő területeken szűkös az élelmiszer- és a gyógyszerellátmány is. Az elmúlt két hétben az ENSZ Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala a folyamatos összecsapások és bombázások miatt nem tudott ételt osztani. Az még tisztázatlan, hogy a fegyverszünetet mikor kezdik.
Yarmouk Szíria szenvedésének szimbólumává vált. Az egykor élénk és virágzó területet a kormányerők is támadják, és szíriai és palesztin fegyveres csoportok rivalizálnak egymással.
Szíria hétfőn adta át maradék 100 tonnányi mérgező anyagát a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) ellenőreinek – írja a Reuters. A vegyi anyagokat – a teljes 1300 tonnányi arzenál durván 8 százaléka – egy olyan tároló helyen tartották, ami az Aszad-kormány szerint eddig a felkelők miatt megközelíthetetlen volt.
A lefoglalt anyagokat Latakiából – a Földközi-tenger partján fekvő szíriai kikötővárosból – szállítják el az amerikai Cape Ray névre keresztelt rakományhajón. A hajó fedélzetén speciális felszerelés segítségével semlegesítik vagy feldolgozzák az erősen mérgező anyagokat – beleértve a mustárgázt, szarin gázt. Ez akár hetekbe vagy hónapokba is telhet.
Most, hogy Szíriát megszabadították vegyi fegyvereitől, a nemzetközi közvélemény a biztonsági helyzet javulását várja. Az Aszad-kormány azt szeretné, ha az ENSZ és az OPCW küldetését lezárnák, amint a vegyi anyagokat elszállították. Nyugati hatalmak ezzel szemben tovább folytatnák a küldetést, hogy kivizsgálhassák többek között azokat a helyeket, ahol állítólag a szíriai kormány vetett be klórgázt. Amerikai, francia és brit hírszerzés szerint az Aszad-kormány nem adta át az összes vegyi anyagot, még mindig használja azokat az országon belüli konfliktusok kezelésére.
A lázadó csoportok egyébként – a szíriai polgárháború előrehaladtával – egyre több gyereket toboroznak a harcokhoz – áll az Emberi Jogok Felügyelete (EJF) által hétfőn kiadott jelentésben.
Az EJF-nek egy tizenéves fiú beszél arról, hogy a harcok kezdetén iskolatársaival a kormány ellen voltak, két évvel később gyerekkatona vált belőle, és kiképezni kezdték, hogy harcoljon a Jabhat al-Nusra iszlamista fegyveres szervezetben – írja a CNN. Megtanulta, hogyan használja a fegyvereket, készítsen bombát és alkalmazza az aknákat. „A vezetőnk bátorított minket, hogy harcoljunk a dzsihád nevében" – mondta a tizenéves fiú.
Az Emberi Jogok Felügyelete 25 fiatalt kérdezett meg. A megkérdezettek közül többen mondták, hogy azért csatlakoztak valamely csoporthoz, mert egy barátjuk vagy családtagjuk már tagja volt. Mások a körülmények miatt váltak ifjú katonává – például mert a harci zónában éltek. Többeket mint mesterlövészeket, megfigyelőket, kémeket alkalmaztak, vagy más, hasonlóan veszélyes feladatokat kellett ellátniuk. Nemzetközi jogba ütköző, ha valaki egy 18 év alattit soroz be. A jelentés szerint a harcokban részt vevő fiatalokat háborús bűnökben lévő bűnrészesség miatt is el lehetne ítélni.
Jelenlegi becslések szerint 150 ezer ember halt meg a szíriai polgárháborúban, és 2,8 millió ember kényszerült elmenekülni.