Eredetileg a vizsgálat egy nem túl jelentős szoftvervásárlást vett célba. A miniszterelnök ellenőrző testülete átvizsgálta az oktatási minisztérium beszerzéseit, és miután úgy találta, hogy az előző kormányzati ciklusban kötött szerződések közül több is törvénysértő lehet, jelezte az ügyet a DNA-nak.
|
Victor Ponta a román parlament kivetítőjén - milyen játékot játszik? Bogdan Cristel / Reuters |
Ez még tavaly történt. Azóta Victor Ponta kormányfő többször kifogásolta, hogy ellenőrző testülete hiába tárja fel százával az előző kormányzat törvényszegéseit, a feljelentéseket az ügyészség még válaszra sem méltatja.
Arra azonban a miniszterelnök –aki egyben a Szociáldemokrata Párt (PSD) első embere – sem számított, hogy az ügyészség megindítja a kért vizsgálatot, de kiterjeszti azt három egymást követő kormányzat szoftverbeszerzéseire.
Kiderült ugyanis, hogy a Ponta-kabinet ellenőrei által gyanúsnak talált szerződések egy részét csupán meghosszabbították az előző kormány idején, eredetileg jóval korábban, 2004-ben kötötték őket. (Érdekes egybeesés, hogy akkoriban a jelenlegi miniszterelnök vezette a kormány ellenőrző testületét.)
A DNA vizsgálata immár egy tízéves időszakot és egymilliárd euró értékű közbeszerzést érint. Az összeg tetemes részét, 734 millió eurót az EADS német–francia konszernnek fizette ki a román állam az országhatárok biztonságossá tételéért.
A sajtóba kiszivárgott információk szerint az ügyben a kulcsszerepet a Fujitsu Siemens Computers (FSC) játszotta. Az osztrák cég romániai igazgatója, Claudiu Florica neve valamennyi vizsgált szerződés kapcsán felbukkan. Ez a cég közvetített az iskolai szoftverek beszerzésénél is a Microsoft és a román hivatalosságok között.
Az Evenimentul zilei című napilap értesülései szerint az EADS azzal a feltétellel kapta meg a versenytárgyalás nélkül aláírt szerződést, hogy meghatározott összegű megrendelést ad bizonyos alvállalkozóknak. A FSC-nek például 40–60 millió euró értékű szerződést ígértek azzal a feltétellel, ha sikerdíjként visszafizeti az összeg tíz százalékát a Gessa nevű cégnek, öt százalékát pedig a Profinetnek.
Ügyészségi források szerint a pénz valójában belügyi vezetőkhöz és Adrian Nastase miniszterelnök hivatalához került.
|
Claudiu Florica, aki a bukaresti Regal Sport Club igazgatója is Marius Dumbraveanu / MEDIAFAX |
A források két másik alvállalkozó nevét is említik „közvetítőként”, de arról nem szólnak, hogy ezek mekkora összeget forgattak vissza a román politikusoknak. A DNA egyelőre konkrét személy gyanúsítása nélkül nyomoz, ám ügyészségi források szerint a következő napokban várhatóan beidéznek több jelenlegi és volt minisztert.
Köztük van Ioan Rus közlekedési tárcavezető, aki 2004-ben a belügyminisztériumot irányította, Adrian Nastase exkormányfő, aki jelenleg is börtönbüntetését tölti korrupció miatt, és Daniel Funeriu, aki 2009-ben vezette az oktatási minisztériumot.
Úgy tűnik egyébként, hogy az egész ügy Funeriu miatt pattant ki. Victor Ponta nyilvánosan megvádolta ugyanis a volt minisztert azzal, hogy 2012 nyarán személyesen juttatta el a Nature tudományos folyóirat müncheni szerkesztőségébe az akkor frissen kinevezett szociáldemokrata miniszterelnök plágiumgyanús doktori dolgozatát. Ezt a „szívességet” torolta volna meg Ponta ellenőrző testülete, amikor feljelentette az ügyészségen Funeriut a gyanús szoftvervásárlások miatt.