Turcsinov szerint nincs szükség amnesztiatörvényre. Elnöki rendeletben személyesen kész biztosítani számukra, hogy nem indul ellenük büntetőeljárás, ha önként szabaddá teszik a megyei adminisztrációs, valamint az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) elfoglalt épületeit, és átadják fegyvereiket. A szeparatisták az ajánlatot visszautasították, de jelezték: készek tárgyalni a kijevi kormánnyal.
Telefonon hívta fel Joe Biden amerikai alelnök Robert Fico szlovák kormányfőt, nyomatékosan azt tudakolva: Pozsony mikor kezdi meg azokat a műszaki munkálatokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a Nyugat-Európának szánt orosz földgáz a szállítási irány megfordításával a súlyos helyzetben levő Ukrajnát segítse.
Fico megismételte: Szlovákia kész elvégezni a Biden által sürgetett munkálatokat, ám garanciát kér az Európai Uniótól a 20 millió eurós költség megtérítésére – írta pozsonyi tudósítónk.
Putyin a gázcsap elzárásával fenyeget
Vlagyimir Putyin orosz elnök mindeközben levélben figyelmeztette az európai vezetőket, hogy felfüggeszti a földgázszállítást, amennyiben Ukrajna nem egyenlíti fennálló tartozását. A lépés az orosz gáztól függő többi európai ország számára is következményekkel járna.
|
Vlagyimir Putyin Mikhail Klimentyev / Reuters |
A tizennyolc állam-és kormányfőnek írott levelében Putyin ugyan hangsúlyozta, hogy a komoly válságban lévő ukrán gazdaságot mihamarább stabilizálni kell, de hozzátette, hogy Moszkva türelme egyre inkább fogy a 2,2 milliárd dollárra rúgó adósság miatt.
A mai levél tartalma az eddigi legkonkrétabb fenyegetés a gázcsap elzárására vonatkozóan. „Amennyiben [Ukrajna] továbbra sem tartja tiszteletben a fizetési feltételeket, részlegesen, vagy akár teljesen beszüntetjük a gáz szállítását" – idézi a Reuters hírügynökség Putyin levelét, amelyet többek között Angela Merkel német kancellár is megkapott (az EU-tagországok közül Németország kapja a legtöbb orosz földgázt).
Az európai gázszükséglet harminc százalékát Oroszország fedezi, és ennek fele Ukrajnán keresztül jut el a többi országba. A Gazprom legutóbb 2008-2009-ben zárta el Ukrajna elől a gázcsapot, akkor szintén a tartozás kiegyenlítése körül adódtak viták. Kijevnek ez alkalommal legkésőbb hétfőn kellett volna rendeznie a március hónapban szállított gáz utáni tartozást, ám ez nem történt meg. Putyin szóvivője „sürgetőnek" nevezte a kialakult helyzetet.
NATO: Moszkva hagyja abba Ukrajna destabilizálását
Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár felszólította Oroszországot, hogy vonja vissza az ukrán határon állomásozó 40 ezer katonáját, és kezdjen párbeszédet az ukrán kormánnyal. A Prágában tárgyaló Rasmussen hangsúlyozta, hogy Moszkvának abba kell hagynia Ukrajna destabilizálását. Egyben sürgette, hogy a NATO-tagállamok növeljék védelmi kiadásaikat.