galéria megtekintése

„Nem szabad megrettennünk”

5 komment

A francia kormány sebtében összehívott nemzetbiztonsági ülésen tárgyalja meg az elmúlt napok tanulságait. A párizsi tragédiasorozat fő kérdése továbbra is az, hogy a hatóságok által jól ismert terroristák miként követhették el a 17 ember életét követelő merényleteket. A Charlie Hebdo szerkesztőségét ért támadás túlélője a Népszabadságnak nyilatkozva elmondta, hogy még mindig nem sikerült feldogoznia a tragédiát.

Másfélmilliós tömeg vonult fel vasárnap Párizsban.
Másfél milliós tömeg vonult fel vasárnap Párizsban.
Youssef Boudlal / Reuters

Nem sokkal azután, hogy milliós tömeg vonult fel Párizsban a múlt heti terrorakciók áldozataira emlékezve, Francois Hollande államfő már le is ült tárgyalni kabinetjével, valamint a biztonsági szolgálatok és a rendőrség vezetőjével.

Jean-Yves Le Drian védelmi miniszter tájékoztatása szerint Franciaország 10 ezer katonát mozgósít kedd estétől az „ország érzékeny pontjainak" biztosítására a párizsi terrortámadásokat követően. Arra az újságírói kérdésre, hogy mik számítanak az „ország érzékeny pontjainak", a miniszter azt válaszolta, hogy azt jobb nem nyilvánosságra hozni. Le Drian szerint „az óriási terrorfenyegetettség" mértékéhez megfelelően „valóságos belföldi mozgósítás" kezdődik.

 

„Ez az első alkalom, hogy az erőinknek ekkora méretű mozgósítására kerül sor az ország teljes területén" – idézi az MTI a miniszter szavait. Elmondta, hogy a mobilizálás már hétfő reggel megkezdődött, „s az erők nagy professzionalizmusának és nagyon gyors reagálásának köszönhetően folytatódni fog, (a hadsereg) ezzel is hozzájárul" Franciaország biztonságának szavatolásához. 

Bernard Cazeneuve belügyminiszter közölte, hogy a 717 zsidó iskola és vallási központ védelmére már hétfőn közel 5 ezer rendőrt és csendőrt rendel ki, akikhez a következő 48 órában a katonák is csatlakoznak. A belügyminiszter ezt annak a kóser boltnak a közelében jelentette be, ahol Amedy Coulibaly, az egyik dzsihadista a pénteki túszejtés során megölte négy zsidó túszát.

BBC Párizsban tartózkodó szakértője, Hugh Schofield szerint arról is folynak tárgyalások, hogy milyen egyéb eszközökkel lehet megfékezni a dzsihadistákat: ezek között egy komolyabb törvénymódosítás és a hírszerzés anyagi és emberi erőforrásainak növelése is szerepelhet.

A hétfő reggel kezdődött megbeszélésen jelen volt Manuel Valls miniszterelnök is, aki a Charlie Hebdo szatirikus hetilapot ért szerdai támadás után elismerte, hogy több hibát is elkövettek, hiszen a Kouachi fivéreket jól ismerték a hatóságok, a testvérek az amerikai és brit terrorlistán is szerepeltek. 

A Charlie Hebdo ellen elkövetett merénylet után a ceruza a szólásszabadság  szimbóluma lett Franciaországban.
A Charlie Hebdo ellen elkövetett merénylet után a ceruza a szólásszabadság szimbóluma lett Franciaországban.
Stephane Mahe / Reuters

Cherif Kouachi a BFM TV-nek nyilatkozva azt is elmondta, hogy Jemenben képezte ki az Arab-félsziget al-Kaidája, 2008-ban pedig három év börtönre ítélték, mert egy párizsi toborzó sejt tagja volt, amely francia dzsihadistákat küldött Irakba. Két évvel később ismét a hatóságok látókörébe került, miután társaival megpróbálta kiszabadítani a börtönből az algériai származású Smain Ait Ali Belkacemet, aki 1995-ben robbantott Párizsban. Kouachi mindeközben radikális hitszónokokhoz járt, akik a CNN által közölt portré szerint biztosították róla, hogy „ha mártírként hal meg, a paradicsomba kerül". Bátyjáról már kevesebbet tudnak a hatóságok, de egy, az amerikai hírcsatornának nyilatkozó francia forrás szerint őt is Jemenben képezték ki négy évvel ezelőtt.

A Charlie Hebdo elleni merénylet másnapján egy rendőrnőt lelövő, majd egy kóser szupermarketben túszokat ejtő Amedy Coulibaly szintén ült már börtönben, és egy internetre feltöltött videó tanúsága szerint a közelmúltban hűséget esküdött az Iszlám Államnak – a hatóságok tehát szintén jól ismerték a szenegáli származású terroristát. Hollande és kabinetje többek között arra próbál választ találni, hogy a terroristák miként tervezhették és követhették el a merényleteket, anélkül hogy bárkinek is feltűnt volna.

A kedélyek közben továbbra sem nyugodtak meg teljesen, Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter szerint a következő hetekben a legmagasabb készültség marad érvényben. Manuel Valls kormányfő hétfő reggel a BFM hírtelevízióban azt mondta, hogy az „üldözés folytatódik", mert a rendőrség feltételezése szerint a három megölt terroristának valószínűleg voltak tettestársaik. Részben azért is tartanak további merényletektől, mert Coulibaly élet- és tettestársa továbbra is szökésben van. A török hatóságok szerint azonban a párizsi események vége előtt Hayat Boumeddiene Törökországon át már el is jutott Szíriába, ahol csatlakozott az Iszlám Államhoz – írja a BBC.

Villáminterjú Laurent Léger-vel

Halottnak tettettem magam, állítja Laurent Léger, a szerdai párizsi merénylet túlélője a Népszabadságnak nyilatkozva. A Charlie Hebdo 48 éves oknyomozó riportere szerint továbbra is lapot kell készíteni, ha más körülmények közt is.

Laurent Léger.
Laurent Léger

– Fogadják részvétünket! Hogyan lehet a történtek után egyáltalán újra feladathoz látni?

– Igyekszünk összetartó csapat lenni, tovább kell folytatnunk a munkát. Sokkal nehezebb persze most újságot készíteni, mint korábban volt. Ideiglenesen a Libération napilap szerkesztőségében kaptunk helyet. De túl korai előre tervezni, hiszen a kollégákkal együtt részvényeseink is meghaltak.

– Mit jelentenek a történtek az újságírók, a karikaturisták, a humoristák számára, nemcsak Franciaországban, de az egész világon? Félelemben, avagy megalkuvásban kell leélniük az életüket?

– Nem, ezzel egyáltalán nem értek egyet. A demokráciának képesnek kell lennie arra, hogy megbirkózzon ezzel. Ezt az erőt mutatta a párizsi terrorizmus elleni menet is. Mi csak egy újság vagyunk, de a társadalom egésze, a nyilvánosság szabadsága szempontjából jelentenek kihívást a történtek, a terrorellenes küzdelem.

– Ön sem fél? Egy asztal alá bújt el szerdán, kis híja volt, hogy nem ölték meg a kollégáival egyetemben...

– Nem félek. Ma sem tudom teljes egészében feldolgozni, mi történt, és hogy találtam menedéket ez alatt a szék... bocsánat, asztal mögött. Halottnak tettettem magam. Nem tudom, hogy történt mindez, tényleg nem tudom... (Szőcs László) 

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.