A rendőrség módosította korábbi bejelentését, miszerint hét gyanúsítottat tartanak fogva. Valóban ennyi embert vettek őrizetbe, de közülük négyen szabadlábon védekeznek. Hárman vannak őrizetben: egy libanoni származású bolgár, s egy bolgár állampolgár. Rajtuk kívül egy magyar tartózkodási engedéllyel rendelkező férfi, akinek az állampolgárságát azonban nem sikerült még megállapítani.
A teherautó valószínűleg már egy napja állhatott a tűző napon, amikor feltűnt az autópálya-felügyelőknek. A rendőrök szerint nem egy szokásos csempészautóról van szó, hanem egy olyan teherjárműről,
amilyenből ezen az úton naponta háromezer halad át, ezeket mindet ellenőrizni lehetetlen.
A hűtőjármű – melyben megfulladtak a menekültek – úgy van kiképezve, hogy kívülről nem jut be levegő, így a szerencsétlen embereknek esélyük sem volt a túlélésre.
ORFK: Nincs magyar gyanúsított
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai három bolgár és egy afgán állampolgárt fogtak el és vettek bűnügyi őrizetbe csütörtökön az ausztriai A4-es autópályán hagyott, 71 menekült holttestét rajtő teherautó ügyében. A gyanúsítottak között nincs magyar állampolgár – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság pénteken. A rendőrség javaslatot tett a gyanúsítottak előzetes letartóztatására. Az ügyben mintegy 20 további embert hallgattak ki tanúként. A részletekért kattintson! >>>>
A jármű útvonalát még nem tudták feltérképezni. Mint mondták, az üzemben tartó felelőssége, hogy az autót ne lehessen bűncselekmény elkövetésére felhasználni, és arról nincs tudomásuk, hogy a jármű ellopását korábban jelentették volna a rendőrségen.
A rendőrség megköszönte a magyar hatóságoktól kapott folyamatos segítséget. Velük ezután is szorosan együttműködnek az embercsempészet leleplezése, a hasonló szörnyűségek megelőzése érdekében.
|
Kívülről nem jutott levegő a járműbe Heinz Peter Bader / Reuters |
Az újságírók arról is érdeklődtek, hogy szigorítják-e a határellenőrzést Ausztriában. A határt nem zárják le – hangzott a válasz –, de a belső ellenőrzést rendkívül megszigorítják. Ugyanez vonatkozik a vonatokra is.
Johanna Mikl-Leitner belügyminiszter kijelentette: Ausztriában létezik egy embercsempészek listáját tartalmazó adatbank. Azt azonban a nyomozás érdekében nem árulta el, hogy a mostani gyanúsítottak szerepelnek-e rajta. Johanna Mikl-Leitner úgy fogalmazott:
a hasonló tragédiák megelőzésének az a módja, ha legálisan bevándorolhatnak a menekültek.
Ezzel lehet megvédeni őket, s kiszorítani az embercsempészeket.