Külpolitikai világképét a II. világháborút követő európai integráció, illetve Szent István uralkodásának lépései formálták. A meghatározó személyiségek közé az Árpád-házi király mellett Andrássy Gyulát és Cavour grófot, Bismarckot, Konrad Adenauert, Robert Schumant,Margaret Thatchert és Ronald Reagant sorolja.
Schőberl előtt, júliustól decemberig Gallai Sándor töltötte be a főigazgatói posztot. A Corvinus egyetemen oktató politológust, a Közpolitikai Kutatások Intézete volt első emberét a külügy élén négy hónapot töltő Navracsics Tibor nevezte ki. Navracsics egykori egyetemi oktatótársa is határozott elképzelésekkel érkezett.
Ő vezényelte le a 2007-ben alapított Magyar Külügyi Intézet Külügyi és Külgazdasági Intézetté alakulását, aminek következtében az ott dolgozó kutatók kormánytisztviselők lettek. A változások nyomán több szakértő távozott.
A röpkére sikeredett Navracsics-korszakban merült fel, hogy a Külügyi és Külgazdasági Intézet végezzen legális hírszerzést. Menesztéséről – amiről a Navracsicsot a külügy élén váltó Szijjártó Péter döntött – Gallai nem kívánt nyilatkozni lapunknak. Annyit árult el, visszatért a Corvinusra tanítani.
Új helyzet van – mondja Schőberl Márton, amit ő úgy értelmez, hogy a döntés-előkészítés mellett a nemzetközi folyamatokat és azoknak Magyarországra gyakorolt hatásait is kutatni fogják.
– A Külügyi és Külgazdasági Intézetnek (KKI) a külpolitikai és külgazdasági döntések megalapozását kell segítenie. A magyar külpolitikát továbbra sem elemezzük, az nem feladatunk – hangoztatta a főigazgató, akit szavai szerint Íjgyártó István külügyi államtitkár, volt moszkvai nagykövet kért fel a posztra.
A legális hírszerzést, értsd a nyilvánosan elérhető információk gyűjtését és rendszerezését ugyanúgy a KKI feladatának gondolja, mint azt, hogy gyakornoki programokkal segítsék a hazai diplomataképzést. Schőberl nem zárja ki, hogy a Gallai-korszakban távozott kutatók némelyike visszatér, de másokkal is tárgyal.
– Nauru például nem célterületünk, vannak azonban olyan régiók, amelyek kifejezetten érdekesek magyar szempontból, ezekben erősíteni szeretnénk – tette hozzá.
Az „új helyzet” azt is jelenti, hogy a jogszabályban létező, de eddig betöltetlen főigazgató-helyettesi posztra is találtak embert. Erre Vasa László kinevezését az angolul, németül és olaszul beszélő Schőberl a többi között azzal indokolta: a KKI ugyan kis létszámú intézet, de a főigazgató akadályoztatása esetén is megfelelő szintű képviseletet kell biztosítani.
– Szó sincs arról, hogy az állam megválna e rendkívül értékes vagyontárgyától – hangoztatta Schőberl Márton a műemléknek számító ingatlan esetleges értékesítésével kapcsolatban.
A Bérc utca lebilincselő panorámát nyújt, a KKI-val szemben épít viszont Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester cége egy új villát – eddig gigantikus négyszöget vájtak ki a Gellérthegyből. A luxusberuházás költségeihez képest a KKI 154 millió forintos éves költségvetési támogatása szerénynek mondható.