Szlovákia polgárai jóleső érzéssel állapították meg, hogy a gyenge jogkörrel rendelkező Andrej Kiska határozott fellépésével és morális tekintélyével nagymértékben hozzájárult a posztjából leválthatatlannak tartott Stefan Harabin pozícióvesztéseihez.
Az egykori igazságügyminisztert, illetve a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét elsősorban a meciari sötét korszak vadprivatizációinak és súlyos törvénytelenségeinek egyik eltussolójaként tartják számon, akitől Robert Fico is tart. Miután 2006-ban kormánykoalícióra lépett a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párttal (SNS), valamint Vladimír Meciar Demokratikus Szlovákiáért Néppártjával (LS HZDS), az utóbbi politikusnak érthető okok miatt egyetlen kikötése volt: Stefan Harabin kapja meg az igazságügyi tárcát, amit a miniszterelnök teljesített is. Ezt követően további felháborító esetek tömkelege – köztük Malina Hedvig csaknem egy évtizedes kálváriája és az ellene indított, rövidesen kezdődő bűnvádi eljárás – igazolja, hogy miniszterként, majd pedig a Legfelsőbb Bíróság elnökeként számos cinkostársával milyen mélyre züllesztette a szlovákiai igazságszolgáltatást – mutatott rá Vladimír Pavlik, Václav Havel egyik legismertebb szlovákiai harcostársa.
Stefan Harabin Forrás: Somogyi Tibor |
Stefan Harabin országos felháborodást kiváltó első szennyese 2010-ben került napvilágra – Iveta Radicová tiszavirág-életű jobbközép kormánya idején –, amikor Daniel Lipsic belügyminiszter titkos rendőrségi lehallgatásait nyilvánosságra hozta. Kiderült, hogy a volt tárcavezető tegező viszonyban volt Baki Szadiki koszovói drogbáróval, meglátogatta tátrai luxusvillájában is, ahonnan a tulajdonos intézte a feketepiacon sok millió eurót fialó kábítószerek értékesítését Nyugat-Európában. Az alvilág fejesét egyszer már felmentette a szlovákiai bíróság, és csak a közvélemény nyomására rendelt el 2013-ban perújrafelvételt, amelynek végén nemrég jogerősen, huszonkét évnyi börtönbüntetésre ítéltek.