Az Európai Bizottság január 13-i ülésén orientációs vitát folytat a lengyelországi helyzetről – közölte hétfőn Margaritis Schinas, a testület szóvivője. Az eszmecsere nem része a jogállamiság tiszteletben tartását kikényszeríteni hivatott európai bizottsági eljárásnak, az ún. jogállamiság-keretnek, amelynek aktiválását Günther Oettinger, a médiáért felelős német biztos sürgette a hét végén. (Az eljárás az adott tagállam értékelésével és annak megállapításával kezdődik, hogy érik-e rendszerszintű fenyegetések az uniós értékeket. Ha a bizottság úgy találja, hogy igen, akkor párbeszéd kezdődik Brüsszel és az érintett kormány között, majd egyet nem értés esetén az uniós „kormány” ajánlásokat tesz, és azokat nyilvánosságra hozza. Az eljárás utolsó lépése a javaslat az „atomtöltet” bevetésére, vagyis a szankciók bevezetésére).
Az uniós végrehajtó testület alelnöke, a holland Frans Timmermans 2015 végén két levelet küldött a lengyel kormánynak: az egyikben az alkotmánybíróság átalakításáról rendelkező jogszabályról, a másikban a médiatörvény módosításáról kért pontosítást. Egyben felhívta Varsó figyelmét az európai értékek tiszteletben tartására. A levelekre még nem érkezett válasz a lengyel kormánytól. Az Európai Parlament a tervek szerint a január 19-i plenáris ülésén vitázik a lengyelországi változásokról. Vera Jourová igazságügyi biztos sajtótitkára, Tim McPhie nem kívánt válaszolni a lengyelországi és a magyarországi helyzet hasonlóságát firtató kérdéseinkre. Szakértők szerint azonban a január 13-i bizottsági vitában előkerülhet az Orbán-kormány tevékenysége is.
Az Európai Bizottság ugyan a közelmúltban leszögezte az EP-nek küldött hivatalos levelében, hogy Magyarország esetében nem látja jelét a demokrácia, a jogállam és az alapvető jogok rendszerszintű megsértésének, a brüsszeli megbeszélésen nehéz lesz elkerülni a magyar és a lengyel parlament törvényalkotói tevékenységének összevetését. Az Európai Parlamentben rég nem látott egység bontakozhat ki Varsó megítélésében: a két legnagyobb frakció, a néppárt és a szocialisták egyaránt bírálják a Jog és Igazságosság Pártját, amely a harmadik legnépesebb politikai csoporthoz, a brit torykat tömörítő euroszkeptikusokhoz tartozik. (Halmai Katalin, Brüsszel)