|
Blaise Compaore. Lucas Jackson / Reuters |
A hadsereg vezetője, Honore Traore tábornok ekkor ígéretet tett arra, hogy az átmeneti kormány megalakítása során minden párttal konzultálnak majd. „Az alkotmányos rendhez való visszatérés nem tart tovább 12 hónapnál" – idézi a BBC a tábornokot, aki a parlament feloszlatását is bejelentette.
A tüntetők azonban hallani sem akartak még egy évről Compaorával, az azonnali lemondást követelő emberek csütörtökön megpróbálták felgyújtani a parlamentet és több kormányépületet.
Egy televíziós beszédben Compaore azt is bejelentette, hogy visszavonja a korábban kihirdetett szükségállapotot, amelyet a hatalma elleni eddigi legnagyobb demonstrációsorozat kezdetekor hirdetett ki. A tüntetések epicentruma a főváros volt, a BBC helyszíni tudósítója szerint Ouagadougouban legalább egy ember életét vesztette. Az ellenzék vezetője, Zephirin Diabre szerint azonban több tucat ember halt meg országszerte, köszönhetően az erőszak barbár elharapózásának.
|
Katonák támadnak egy tüntetőre Ouagadougouban. Joe Penney / Reuters |
Egy másik ellenzéki hangadó, Benewende Sankara - akinek apját Compaore puccsakor ölték meg - a hadsereg bejelentését puccsnak minősítette, egyúttal közölte, hogy a tüntetők ragaszkodnak az elnök azonnali lemondásához. „Távozásának időpontja nem lehet tárgyalás témája" – idézte az AFP a politikus állásfoglalását.
Az amerikai külügyminisztérium szóvivője még csütörtökön üdvözölte, hogy Compaore a jelek szerint kész lemondani elnöki mandátuma meghosszabbításáról, miként a hadsereg bejelentését is egy nemzeti egységkormány alakításának tervéről, amely a következő választásokat lenne hivatott előkészíteni. Franciaország ugyancsak nyugalomra intette egykori gyarmata, Felső Volta lakosságát, az EU az erőszak leállítására szólított fel, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pedig bejelentette, hogy személyes megbízottat küld Burkina Fasoba. Az országban francia csapatok állomásoznak, megakadályozandó, hogy a szélsőséges iszlamisták megvessék lábukat.
|
A kormányellenes tüntetők a parlamentbe is bejutottak. Joe Penney / Reuters |
A 17 milliós, aranybányászata ellenére szegény afrikai ország lakosságának több mint fele 25 éven aluli, aki Compaore hatalma idején nőtt fel. Az erről szóló ENSZ-index szerint a világon mindössze három-négy ország elmaradottabb Burkina Fasonál.
Szemtanúk szerint sokan átálltak a tüntetők oldalára. Több szemtanú katonákat is látni vélt a demonstrálók között, sőt, az egykori védelmi miniszter, Kouame Lougue is a jelenlegi elnök lemondását követeli. Sokan őt szeretnék az elnöki székben látni.