Azok a moldovaiak, akik felvették a román állampolgárságot (számukat pár százezertől másfél millióig teszik), eddig is szabadon közlekedhettek Európában. Ugyanakkor az uniós integráció kérdését a közvélemény a 2009 óta kormányzó koalícióhoz köti, amely nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
|
Lenin szobra Gagauzia autonóm területén Reuters |
A lakosság megosztott a szovjet utódállam irányultságát illetően, 30–40 százalékra tehető azoknak az aránya, akik „Oroszország felé kacsingatnak”. A chisinaui Közpolitikai Intézet (IPP) megrendelésére készült felmérés szerint a moldvaiak körében az orosz–belorusz–kazah vámunió támogatottsága (38 százalék) nagyjából megegyezett az Európai Unióéval (35%).
Arcadie Barbarosie, az IPP vezetője az orosz médiafölényt, az „oroszosítást” okolja, hogy a moldovaiakat nagyrészt hidegen hagyja Európa. Az oroszok számaránya az ukránokkal együtt alig 20 százalékot tesz ki Moldovában, mégis a sajtó nagy része orosz nyelvű. Ennek egyik oka az, hogy a román lakosság egy része máig nem sajátította el a latin ábécét.
A felmérés szerint a moldovaiak 40 százaléka helyesli a Krím Oroszországhoz csatolását, miközben 43 százalék számol a veszéllyel, hogy az ukrajnai konfliktus átterjedhet Moldovára is. (Az ország keleti részén, a Dnyeszter folyó és az ukrán határ közötti Dnyeszter menti Köztársaság két hete kérte, hogy csatlakozhasson Oroszországhoz.)
|
Felkerült a nagyhatalmi érdektérképre - John Kerry amerikai külügyminiszter Moldovában Pablo Martinez Monsivais / Reuters |
Az orosz propaganda kérdése a kétoldalú kapcsolatok napirendjén is szerepel. Valeriu Zgonea, a román törvényhozás alsóházának elnöke a minap Chisinauban járva egy román-moldovai közös médiatér létrehozásáról tárgyalt. Ana Gutu, a moldovai parlament román baráti tagozatának elnöke szerint a cél az orosz „információs megszállás” megszüntetése.
– Az 1600 nyomtatott lap közül 1200 orosz nyelvű. A tévéadások esetében az arány elsöprő az orosz csatornák javára, a kábelszolgáltatók kínálatának 90 százaléka orosz nyelvű. A csatornákkal együtt bejön az ideológia és a propaganda is – idézte Gutut az Agerpres.
Iurie Leanca miniszterelnök szerint a moldovaiak euroszkepticizmusa mögött más is állhat az orosz propagandán kívül. Leanca célja, hogy hazája 2019-ben, a román soros elnökség idején az EU teljes jogú tagja lehessen.
Azzal persze tisztában van, hogy „amíg a gazdasági növekedés nem javít kézzelfogható módon a szociális helyzeten, a közemberek szemében minden erőfeszítés hiábavaló”. Ezzel a november végén esedékes moldovai választásokra utalt, amikor az elégedetlen polgárok visszahelyezhetik a hatalomba az oroszbarát erőket.