Kudarcot vallott a diplomácia
Megszakadtak a tűzszüneti tárgyalások Washington és Moszkva között. Az ENSZ emberi jogi biztosa felvetette a vétójog korlátozásának lehetőségét.
Ez nem egy olyan döntés, amit könnyű volt meghozni – közölte John Kirby, az amerikai külügyminisztérium szóvivője, miután Washington hétfőn úgy döntött, felfüggeszti a tűzszünetről szóló tárgyalásokat Moszkvával. Az indoklás szerint az a döntés oka, hogy az orosz légierő a szíriai kormányerőkkel karöltve civil célpontokat is támad Aleppóban.
|
Aleppóban folytatódik a pusztítás és a civilek elleni erőszak Bassam Khabieh / Reuters |
John Kerry amerikai külügyminiszter – aki hónapokig tárgyalt az oroszokkal – kedden Brüsszelben megnyugtatott mindenkit: az Egyesült Államok lépése nem azt jelenti, hogy lemondanak a békéről és a szíriai emberekről. – Továbbra is azon leszünk, hogy megtaláljuk a háborúból kivezető utat – hangsúlyozta Kerry. Az amerikai diplomata ismét elítélte Oroszországot és Bassár el-Aszad szír elnök rezsimjét, amiért civileket támadnak, s kórházakat bombáznak le. – Mindenki türelme elfogyott Oroszországgal szemben – illette Kerryhez hasonlóan kemény szavakkal Oroszországot Josh Earnest a Fehér Ház szóvivője.
Moszkva még a washingtoni bejelentés előtt felmondta a nukleáris fegyverekhez használható plutónium megsemmisítéséről szóló amerikai–orosz megállapodást – jelentette a CNN. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerint azonban ennek a lépésnek nem volt köze a tűzszüneti tárgyalások befagyasztásához. Moszkva mindeközben azt állítja, hogy az utolsó pillanatig mindent megtettek a párbeszéd érdekében, s Washington csak szubjektív tényezők alapján hozta meg a döntését, amelynek köze van az amerikai elnökválasztási kampányhoz is.
|
falseBassam Khabieh / Reuters |
Néhány órával a tűzszüneti tárgyalások felmondása után Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa is keményen bírálta Oroszországot, amiért gyújtóbombákat vet be Aleppó városának felkelők által irányított keleti részein. A biztos szerint az „egyik oldalon elkövetett háborús bűnök nem indokolhatják az illegális cselekményeket a másik oldalon". Al-Husszein azt mondta, hogy az Aleppóban kialakult helyzet új és merész válaszokat követel, például a vétójog korlátozását az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjainál, amely lehetővé tenné, hogy a szíriai bűnösöket a Nemzetközi Büntetőbíróság elé vigyék.
A tűzszüneti megállapodás szeptember 22-i összeomlása óta több száz civil halálos áldozata és sérültje van az szír kormányerők és az oroszok légitámadásainak – számolt be az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió. Több kórházat ért bombatalálat az elmúlt napokban, ami nehezíti a sérültek ellátását. Fadela Chaib, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivőjének tájékoztatása szerint szeptember 23. és október 2. között legalább 340 ember, köztük 106 gyerek vesztette életét Aleppóban.