Másfél éven belül új alkotmány alapján választásokat tartanának Szíriában – így rendelkezik az a menetrend, amelyet az arab országot sújtó válság rendezésére hivatott nemzetközi tárgyaláson, Bécsben fogadtak el. A terrorizmus elleni harc és Szíria vált a fő témává a G20 országcsoport törökországi csúcstalálkozóján is.
Felgyorsultak a szíriai válság rendezéséről októberben kezdett tárgyalások az Iszlám Állam (IS) párizsi merényletsorozata után. A bécsi megbeszélések szombati fordulóján részt vevő 17 ország – egyelőre megállapodás nélkül – félretette a vitát arról, milyen sorsot szánnak Bassár el-Aszad szíriai elnöknek. Ehelyett merész menetrendet hagytak jóvá, amelytől azt várják, hogy a mérsékelt ellenzék és a kormány közötti ellentéteket leküzdve normalizálhatja a helyzetet. A forgatókönyv emlékeztet a megbeszélés előtt kiszivárgott orosz javaslatra, legalábbis abban, hogy másfél évet ad egy új alkotmány elfogadására és a választásokra.
Az elképzelés, amelynek megvalósulásáról egy hónap múlva újra tárgyalnak a bécsi egyeztetések résztvevői (köztük az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, Irán, Törökország és Szaúd-Arábia), januárig szabnak határidőt arra, hogy az ENSZ közvetítésével tárgyalóasztalhoz üljenek a damaszkuszi kormány és az ellenzék képviselői. Május közepéig tűzszüneti megállapodásra kellene jutniuk, és meg kellene kezdeniük az alkotmányozást, amelynek egy év elteltével – már az új alaptörvény alapján és szintén az ENSZ felügyelete mellett – szabad választásokhoz kellene vezetnie.
Barack Obama Vlagyimir Putyinnal beszélget a G20 „családi fotózásán” Tolga Bozoglu / MTI/EPA |