Nehezményezik, hogy miközben a katmandui kormány évente dollármilliókat szed be hegymászási díjként a kalandvágyó külföldi sportemberektől, s noha ők maguk a nepáli átlag tízszeresét keresik, munkájuk a legkevésbé sem életbiztosítás. Az elhunyt serpánként tíz-tízezer dollár kártérítést, a sérülteknek pedig a gyógykezelés teljes kifizetését követelik, míg az ajánlat 400 dollár volt.
Elképzelhető, hogy ezzel nyomást akarnak gyakorolni az alaptáborokban már tűkön ülő külföldiekre, s felsrófolni az árat: ezt a vélekedést osztja Kollár Lajos, a „Magyarok a világ nyolcezresein" expedíció-sorozat vezetője.
|
Serpa útban felfelé - DUCOIN-ANA / AFP |
– A meghalt serpák az úgynevezett „Khumbu-doktorok" közé tartoznak, akik veszélyes szakaszon, mozgó gleccseren készítették elő az utat. Ezen a helyen csak fémlétrákkal, kötelekkel lehet továbbhaladni. A mostani tragédia rávilágít, hogy ezt a részt mindenképpen el kell kerülniük a mászóknak – mondja Kollár Lajos, aki több mint tíz expedíciót vezetett a Himalájában és tizenkét éve a mostani az első tavasza, amikor Magyarországon tartózkodik.
Mint meséli, mindenki, aki Nepálban jár, kapcsolatba kerül a felszerelést, élelmiszert felcipelő, a sátrakat leverő, s az expedíció munkáját mindenben segítő serpákkal.
– Úgy látom, a nézeteltérések nem is annyira a nepáli kormány és a serpák között vannak: 30-40 iroda, ügynökség keres jól a serpaüzleten. Rajtuk keresztül rendeli és kapja meg az expedíció a szolgáltatást, s ezen felül a serpának, ha kitűnően végezte a munkáját, legfeljebb baksist adunk csak személyesen: a bérüket az iroda fizeti – mondja az expedícióvezető.
|
Buddhista szerzetesek imádkoznak az áldozatokra emlékezve Navesh Chitrakar / Reuters |
Kollár egyébként, például az Annapurnához (8081 méter magas) viszonyítva „túlhajszolt és túlfejlesztett hegymászóparadicsomnak" tartja a világ legmagasabb, 8848 méteren fekvő pontját, a Kína (Tibet) és Nepál határán fekvő Mount Everestet (Csomolungma).
Itt hatezer méter magasság körül a mentés is működik, mert annyian másszák. Kollár Lajos a „kereskedelmi expedíciók" jellegzetességének tartja, hogy a serpákat az alaptáboron túl is igénybe veszik.
Nemzetközi híradásokból az derül ki: a háromhónapos tavaszi csúcsszezonban a legkiválóbb serpák akár nyolcezer dollárt (1,8 millió Ft) is megkereshetnek, miközben az ügynökségek hatvanezer dollárt (13,3 millió Ft) is kiszámlázhatnak az expedícióknak. A BBC rámutat, a 2022-es katari labdarúgó-vb előkészületein éhbérért dolgozó nepáliak nem is az Everest térségéből valók.
A megfelelő tapasztalattal és képzettséggel rendelkező hegymászókísérőknek ugyanis minden szezonban házhoz jön a jó megélhetést biztosító, bár kockázatos munka.