Megoldani nem, legfeljebb „befagyasztani” tudja a kelet-ukrajnai válságot az a béketerv, amelyet csütörtökön Kijevben Petro Porosenko elnöknek mutatott be, pénteken pedig Moszkvában Vlagyimir Putyin államfővel ismertet Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök. Legalábbis ez tűnik ki abból, ami kiszivárgott az általuk kidolgozott javaslatból. Az Egyesült Államokban egyre hangosabbak azok, akik szerint emberi élet kioltására is alkalmas katonai eszközökkel kellene segíteni Ukrajnát.
A béketervről részleteket nem közöltek, de úgy tudni, a szemben álló feleket jelenleg elválasztó vonal mentén hirdetnének tűzszünetet, azzal, hogy Kijev fenntartja igényét a szakadár régióra, és nem enged területi integritásából. Egyes értesülések szerint szó van arról is, hogy a lázadó Donyec-medence nagyobb önállóságot kapna, és – az elképzelések szerint az EBESZ fennhatósága alatt – nemzetközi békefenntartókat is bevetnének.
Menekülteket szállító buszok haladnak egy kilőtt tank mellett a stratégiai jelentőségű város, Vuhlehirszk mellett Maxim Shemetov / Reuters |
A két nyugat-európai vezető és Putyin tárgyalásáról egyelőre nem derültek ki részletek, és csak diplomatikus értékelések hangoztak el arról az ötórás, éjszakába nyúló egyeztetésről is, amelyet csütörtökön Porosenkóval folytattak. A Reuters jelentése szerint az ukrán elnök azt mondta, hogy a tárgyalások „reményt adtak a tűzszünetre”.
Jevhen Perebijnisz kijevi külügyi szóvivő szerint a nyugat-európai terv a tavaly szeptemberben megkötött minszki rendezési megállapodáson alapul, és a Donyec-medence „meghatározott szintű decentralizálását” is tartalmazza. Valerij Csalij Porosenko helyettes hivatalvezetője pedig kijelentette: teljesen új javaslatokról tárgyaltak, szó sincs arról, hogy az bármilyen, Putyin nevéhez fűződő dokumentumra támaszkodna.