A románok szerint az egyháznak távol kell tartania magát a politikától, de azt elvárják tőle, hogy véleményt mondjon olyan „nem politikai" kérdésekben, mint az abortusz, a szervátültetés vagy a házastársi hűtlenség – derül ki egy nemrég készült közvélemény-kutatás adataiból. Egyre nagyobb teret hódít az à la carte vallásosság, aki pedig nem hívő, ne is álljon politikusnak.
A Digi24 hírtelevízió által idézett felmérés szerint a románok elsöprő többsége egyetért azzal, hogy az egyház ne politizáljon, ugyanakkor a megkérdezettek fele úgy véli, az egyháznak igenis hallatnia kell a hangját olyan kérdésekben, mint az eutanázia vagy a munkanélküliség. A homoszexuális kérdésében megosztottak az emberek: a lakosság fele úgy véli, a papoknak nyíltan kellene beszélniük az egyneműek közötti párkapcsolatokról, míg a másik fele szerint a probléma „nem érdemli meg", hogy az egyház foglalkozzon vele.
A felmérés szerint az istenhit nemcsak a halál utáni életben üdvözítő, hanem a politikában is. A megkérdezettek hatvan százaléka ugyanis csak olyan politikusra adná a szavazatát, sőt, bármilyen közhivatalra is csak olyan személy lát érdemesnek, aki hisz Istenben.
Az adatokból az is kiderül, hogy a románok mintegy negyede évente párszor, a nagyobb ünnepek alkalmával vesz részt egyházi szertartásokon. Ezzel szemben negyven százalék hetente vagy havonta, tíz százalék pedig napi rendszerességgel jár templomba. Csaknem kivétel nélkül minden román hisz Istenben: a megkérdezettek 96 százaléka. Teljesen más a helyzet az ördöggel és a pokollal: a Gonosz létezését a románok alig fele gondolja komolyan. A lakosság háromnegyede naponta imádkozik, ugyanakkor közel fele naponta elolvassa a horoszkópját, és jóval ötven százalék fölötti azoknak az aránya, akik hisznek a különféle természetfölötti erőkben, és talizmánt hordanak. És ami az „utánpótlást" illeti: a megkérdezettek több mint fele rendszeresen elviszi a gyermekét templomba, és mintegy 70 százalékra tehető azoknak az aránya, akik szerint a hittant kötelező tárggyá kellene tenni a közoktatásban.