De szép számmal képviseltetik magukat a jelöltek között a Majdan, azaz a korábbi Moszkva-barát államfő, Viktor Janukovics bukását hozó téli tömegtüntetések vezéralakjai is. Emiatt néhány elemző némi aggodalommal jegyezte meg: az új parlamentbe túlságosan sok „hős” és híresség juthat be. Ők jelentős „marketingértéket” képviselnek ugyan, de a politikához nem értenek, ezért valószínűleg könnyű befolyásolni őket.
A parlament augusztus végi feloszlatása után kiírt soron kívüli választástól azt várják, hogy teljessé teszi a hatalomváltást Ukrajnában, hiszen a távozó törvényhozás még 2012-ben, Janukovics idején alakult. A májusban nagy fölénnyel az államfői posztra került Porosenko Blokkjának győzelme biztosra vehető. Minden közvélemény-kutatás őket teszi az első helyre, a kérdés legfeljebb az, hogy a szavazatok ötödét vagy bő harmadát kapják-e. Az önálló kormányalakításhoz szükséges többséget azonban aligha szerzik meg.
|
Az Internet Párt Darth Vadernek öltözött képviselőjelöltje Kijevben kampányol. Teljes hatalomváltást várnak Valentyn Ogirenko / Reuters |
– Bonyolulttá tette a kampányt, hogy egyszerre öt-hat szervezet is verseng gyakorlatilag ugyanabban a politikai mezőben – mondta a Népszabadságnak Jevgenyij Kopatyko, az R & B Group kijevi szociológiai és piackutató társaság egyik alapítója. Az mindenesetre nem kétséges, hogy az államfővel most is együttműködő Népfront 6-10 százalék közöttire várt eredménnyel bejut a parlamentbe. Bár akad felmérés, amely nem veszi ezt biztosra, valószínűleg ott lesz a verhovna radában a Batykivscsina is, ettől azonban Porosenko nem számíthat feltétlen támogatásra. – Timosenkótól inkább ellenzéki politika várható, ő a határozottabb oroszellenességnek és Ukrajna mielőbbi NATO-csatlakozásának a híve – vélekedett lapunknak nyilatkozva Vagyim Karaszjov, a kijevi Globális Stratégiák Intézetének igazgatója.
Kétséges, hogy több, a koalíciókötésre esélyes kisebb tömörülés beküzdi-e magát a parlamentbe, mint ahogyan az is, milyen képviselethez jut a törvényhozásban Kelet-Ukrajna. Az elsősorban ott támogatott korábbi fő hatalmi erő, a Régiók Pártja gyakorlatilag szétesett, nem indul a megméretésen. A maradékain létrejött Ellenzéki Blokknak és a bankár, volt miniszterelnök-helyettes Szerhij Tihipko vezette Erős Ukrajna pártnak viszont – miként az utóbbi hónapokban sokat támadott kommunistáknak is – kevés sansza van elérni a parlamentbe kerüléshez szükséges ötszázalékos szavazati küszöböt.
|
Porosenko gyerekekkel Odesszában. Az ő pártja esélyes Mikhail Palinchak / Reuters/Ukrainian Presidential Press Service |
Igaz, az egyéni körzetek még színesíthetik a képet, de Kelet-Ukrajnában az előrejelzések szerint csak a lakosság nem egészen negyede vesz részt a választáson. Hiszen azt a szakadárok által ellenőrzött régióban nem tartják meg, ott november 2-án rendeznek saját voksolást. Nem lesz szavazás a tavasszal Oroszországhoz csatolt Krímben sem, ezért ezúttal nem lesz teljes létszámú az új parlament. Lehet, hogy nem – vagy csak egyéni jelöltekkel – lesz jelen a verhovna radában a nacionalista Szvoboda párt. A Majdan radikalizálódásában kulcsszerepet játszó szélsőséges szervezet, a Jobboldali Szektor pedig szinte biztosan törvényhozói képviselet nélkül marad.
Porosenko hatalmát azonban megszilárdíthatja a választás – mondta Karaszjov, aki arra számít, az államfő képes lesz ellenállni a hatalmat időről időre megzsaroló nacionalista szélsőségeseknek, és végigviheti a válság tárgyalásos rendezését célzó politikáját. Kevésbé derűlátó Kopatyko. Ő úgy véli, a radikális nacionalisták a pártlistákon a parlamentbe kerülő egykori frontharcosok révén befolyásolni tudják majd a politikát. Keleten folytatódhatnak a katonai akciók a választás után – fejtegette, azt pedig biztosra veszi: a helyzet rosszabbodni fog. A polgárháború mellett ugyanis az idén mintegy tíz százalékkal visszaeső gazdaság gondjaival is meg kell küzdenie a hatalomnak.