Hiába hozták tető alá – többéves küzdelem árán – az EU és Kanada közötti szabad kereskedelmi megállapodást, a görögök most azzal fenyegetőznek, hogy megvétózzák a sok milliárd dolláros egyezményt. Az ok igen prózai: a feta sajt.
– Ez gyakorlatilag nulla védelem – háborgott egy athéni kormányforrás az AFP hírügynökségnek. Azt kifogásolta, hogy az Európai Unió és Kanada közötti szabad kereskedelemről szóló egyezségbe végül az került be: a kanadai piacon 2013 októbere előtt forgalomba hozott feta sajtok megtarthatják ezt az elnevezést, és csak a később megjelent termékeket kötelező „fetaszerűnek” vagy „feta stílusúnak” hívni. Egyszóval, a görög nemzeti büszkeségnek számító feta – amelynek az EU-ban sikerült a vetélytársakat kiütnie – Kanadában alulmaradt a helyi utánzatokkal szemben.
A valódi feta íze és állaga is szorosan összefügg a természetes görög környezettel John Kolesidis / Reuters |
Nevetségesnek tűnhet egy sajt jövőjéhez kötni a felettébb bonyolult, rengeteg gazdasági érdeket összehangoló megállapodást, de valójában két lényeges dologról van szó: pénzről és elvekről. Pénzről, mert a fetagyártáshoz becslések szerint 300 ezer munkahely kötődik Görögországban, ez az egyik legfontosabb exportcikk, és ráadásul növekszik iránta a kereslet. Elvekről, mert a védett eredetű európai ételek-italok sorsa amúgy is az egyik legkényesebb kérdés az Európa és Észak-Amerika közötti kereskedelmi tárgyalásokon. Görögország éppen azért harcol elszántan a kanadai egyezség ellen, mert nem akarja, hogy ugyanez a „malőr” megismétlődjön az EU–USA (egyelőre kidolgozás alatt álló) megállapodásánál. „Tájékoztattuk az Európai Bizottságot a híres feta sajt sok-sok hamisítójáról a kanadai piacon” – írták görög diplomaták az uniós gazdasági miniszterek múlt heti találkozóját előkészítő feljegyzésben. Mindjárt hozzátették, hogy így „rendkívül nehéz, ha nem lehetetlen” lesz számukra az EU–kanadai egyezmény jóváhagyása.