Athéntól szinte az összes európai ország azt kéri, hogy nyújtson be új javaslatokat, és folytassák a tárgyalásokat az Európai Unióval. Matteo Renzi olasz miniszterelnök sajtónyilatkozataiban küszöbön állónak nevezte az EU és Athén közötti megállapodást, a spanyol gazdasági miniszter, Luis de Guindos pedig jelezte, hajlandóak új mentőcsomagról tárgyalni a görögökkel.
|
Angela Merkel gondterhelten érkezett a kancellária épületébe hétfőn Fabrizio Bensch / Reuters |
A tárgyalásokat segítheti, hogy hétfőn lemondott posztjáról Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter. A volt tárcavezető közleményében úgy fogalmazott, hogy a népszavazás után nem sokkal arról értesült, hogy az eurózóna néhány tagja és más „partnerek" azt szeretnék, ha nem venne részt az övezet pénzügyminisztereinek ülésén, „és a miniszterelnök (Alekszisz Ciprasz – a szerk.) úgy ítélte meg, hogy ez hasznos lehet a megállapodás szempontjából"
Segítséget ajánlott az IMF
"Az IMF tisztában van a vasárnap Görögországban tartott népszavazás eredményével. Szorosan figyelemmel kísérjük a helyzetet, és készen állunk arra, hogy segítséget nyújtsunk Görögországnak, ha erre kérnek bennünket " - írta közleményében Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója hétfőn.
A közlemény hatására valamelyest mérséklődtek az amerikai részvényindexek hétfő reggeli veszteségei. Az azonban egyelőre nem egyértelmű, hogy az IMF milyen jellegű segítséget nyújtana Athénnak. A görög kormány a múlt héten nem fizette vissza esedékes tartozását a szervezetnek, ezért addig nem kaphat újabb pénzügyi segítséget az IMF-től, amíg nem rendezi az elmaradt törlesztőrészletet.
Péntekig elfogyhat a pénz
|
Görög nyugdíjasok próbálnak bejutni a görög nemzeti bank épületébe, hogy felvehessék nyugdíjukat Christian Hartmann / Reuters |
Az idő sürgeti Görögországot. Londoni elemzők szerint ötven százaléknál nagyobb a Grexit esélye, tehát a görögök távozhatnak az euróövezetből. A piaci szereplők ugyanakkor majdnem száz százalék esélyt látnak arra, hogy bekövetkezik az államcsőd.
Az EKB hétfőn délután dönt arról, hogy fenntartja-e a görög bankok sürgősségi likviditási támogatását, illetve emeli-e annak plafonját. Jeórjiosz Sztatakisz görög gazdasági miniszter a BBC-nek elmondta, hogy ha nem is eszközöl változtatásokat az EKB a görög bankok akkor is csak péntekig tudják fentartani a 60 eurós készpénzfelvételi limitet. A görögök sorsa így nagyban múlik az EKB döntésén, és azon is, hogy Athénnak a héten mit sikerül kiharcolnia tárgyalópartnereinél.
Virtuális drachma?
"Elérkezett az a pillanat Görögország számára, amikor meg kell tennie a saját deviza bevezetésének merész lépését" - javasolja Hans-Werner Sinn, a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének elnöke, aki szerint a drachmát azonnal be kell vezetni, mint virtuális devizát.
Az ifo intézet MTI-hez eljuttatott közleményében a professzor azt írja, az országban minden üzleti szerződését, beleértve a külföldiekkel szemben fennálló adósságot is át kell konvertálni drachmára. Az ifo elnöke szerint a görögöknek maguknak is bőven van pénzük, egy ekkora ország esetében mintegy 120 milliárd euróval bátran lehet számolni.