Felmelegítette múlt heti javaslatait a görög kormány, és ezeket terjesztette be a kedden válságtanácskozásra összeülő euróövezeti pénzügyminisztereknek és kormányfőknek. A görög bankrendszer az összeomlás szélén, az EU-ban megunták az athéni fordulatokat.
A politikai káoszt kiválóan példázza, hogy először az terjedt el Brüsszelben: az athéni kormány csak szerdán nyújt be új javaslatokat, hiába hívták össze keddre a rendkívüli EU-csúcsot. Ezt később egy görög kormánytisztviselő cáfolta, és azt kérdezte: „Tényleg nincsenek javaslataink, vagy csak nem kedvelik őket?” Annyi mindenesetre kiderült, hogy csupán elővették a múlt héten egyszer már Brüsszelbe küldött reformcsomagot, amelyről igen prózai okból nem egyeztettek a hitelezők. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök váratlanul felállt a tárgyalóasztaltól, és népszavazást írt ki, amelyen elutasították az EU/IMF-páros feltételeit.
Kávészünet Brüsszelben: Alexisz Ciprasz görög kormányfő, Angela Merkel német kancellár, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Francois Hollande francia államfő a keddi rendkívüli csúcson Philippe Wojazer / Reuters |
Feszült hangulatban teltek a keddi válságtanácskozások, miután kiszivárgott, hogy a tizennyolc euróövezeti tagállamból tizenhat azt sem bánná, ha Görögország kilépne az eurózónából. Megengedő álláspontot csak a francia és az olasz kormány képvisel, a többiek szerint – a népszavazás után – Athénnak kell engedményeket tennie, ha meg akar menekülni a gazdasági összeroppanástól. Angela Merkelt például katonai sisakban ábrázolja a Bild bulvárlap címlapja, azt hangoztatva, hogy Németországnak „vaskancellárra” van szüksége, aki kiharcolja az „azonnali Grexitet” (a görög kilépést az eurózónából). A brüsszeli türelmetlenséget jelzi egy uniós tisztviselő keddi megjegyzése: „Ha tényleg holnap akarnak valami hivatalosat beterjeszteni, lehet, hogy nem lesz, aki elolvassa.”