Hoesle és társai nyilvános fórumra hívták a közel hétezer lakosú Babenhausen polgárait, így jött létre a Menschen begegnen Menschen (MbM, Emberek találkoznak emberekkel) civil kezdeményezés.
–Nekünk, németeknek a történelmi múltunk miatt és az alkotmányunk rendelkezései szerint is kötelességünk, hogy segítsünk azoknak, akik menekülni kényszerülnek. Függetlenül attól, hogy ezt milyen okokból teszik
– mondta lapunknak Hoesle.
Babenhausenben már korábban is működött menekülteket segítő civil szervezet. A változást a létszámnövekedés kényszerítette ki, tavaly a korábbi húsz helyett már nyolcvan menedékkérőt helyeztek itt el a hatóságok. Hoesle szerint a civil mozgalmuk abból indult ki, hogy a menedékkérőket megpróbálják valamilyen rendszeres munkához juttatni. Ez ugyanis visszaadja az önbizalmukat, ismét embernek érezhetik magukat, és könnyebben illeszkedhetnek be a német társadalomba.
A menekültek elfogadtatása nem ment egyszerűen, sokan féltek a bűnözés növekedésétől, a kultúrák „ütközésétől”. Az MbM-et azonban támogatta Babenhausen keresztényszociális polgármestere: Otto Göppel is felismerte, hogy a menekültek foglalkoztatásával sok problémától kímélheti meg a települést.
A helyi kis- és középvállalkozások lehetőséget láttak benne, hogy a többségében 20–35 év közötti fiatal férfiak személyében betanított munkaerőhöz jutnak vagy olyanokhoz, akiket szakképesítéshez lehet juttatni. Németországban jelentős hiány mutatkozik a képzett szakmunkásokból. Kérdésként merült fel, hogy a jelentkezők mennyire tudnak németül, és mennyire megbízhatóak.
|
Madina Kadirova a fizetéséből már lakást bérel MBM |
Az MbM először „próbaüzemet”, kedvcsináló napokat szervezett, hogy lássák, a felek miként jönnek ki egymással. A félelmek és az előítéletek viszonylag gyorsan eloszlottak, amikor az esélyhez juttatottak pontosan érkeztek munkába, és érezhetően igyekeznek a németet is elsajátítani. Hoesle a sok jó példa között említi a szenegáli Niakhate Cheiket, aki nagyon szeretne szakmát tanulni és a családjával letelepedni Németországban.
Az autóipar számára beszállító Kössler Technologie GmbH például azt találta ki, hogy saját ipari tanulóit mentorként állította a fekete-afrikai tanulójelöltek mellé. A menedékkérőket foglalkoztató projekthez csatlakozott a joghurtjairól híres Ehrmann tejipari cég is.
A babenhauseni menedékkérők között kevés a nő. Az egyik kongói családban viszont éppen az édesanya kapott munkalehetőséget, így a férjnek kell gondoskodnia a gyerekekről és a háztartásról; ez is az integráció része. A Dagesztánból két gyermekével elmenekült Madina Kadirova egyedülálló családanyaként és hívő muzulmánként boldogul, a fizetéséből már lakást bérelt.
Az MbM vasalóklubot is alapított, ebben mindenki a lehetőségeihez képest vállal mosást, vasalást, ruhajavítást. A lényeg, hogy pénzkeresethez jussanak. Hoesle persze tudja, hogy mindenkinek nem tudnak segíteni, mégis hisz abban: ami kicsiben működik, nagyban is beválhat.