Eközben a szomszéd megye, Luganszk megye központjában az ott kikiáltott népköztársaság egységei állítólag úgy kényszerítették megadásra a belügyi erők egyik laktanyájának állományát, hogy élő pajzsként az ott szolgáló katonák szüleit állították maguk elő.
Donyeckben továbbra is a nemzetközi repülőtér környékén a legfeszültebb a helyzet. – Reggel lehetett néhány robbanást hallani abból az irányból – mondta telefonon a Népszabadságnak Alisza, a kelet-ukrajnai iparváros egyik lakója. A fiatal vállalkozó szerint az emberek sokkban vannak, este nyolc után alig látni autót az utcákon, amelyeknek egy része le is van zárva. – A tömegközlekedés csak részlegesen működik, a lázadók kifosztották a Metro kereskedelmi lánc áruházát – adott rövid tájékoztatást egy másik donyecki, Vlagyimir. Riasztóak az állapotok, sokan elmenekültek a városból, ki Kijevbe, ki a Krímbe, ki Oroszországba. Az emberek egy része nem dolgozik, vagy ha igen, a szokásosnál rövidebb ideg, hogy mielőbb hazaérjen – mesélte.
Kijevi bejelentések szerint Oroszországból származó, illetve a Krímben az oroszok által zsákmányolt fegyvereket találtak a kelet-ukrajnai lázadóknál, egy belügyi zászlóalj parancsnoka pedig azt mondta, hogy eddig összesen négy és félezer harcos léphette át törvénytelenül az ukrán határt Oroszország felől. A cenzor.net hírportál értesülése szerint a donyecki repülőtérnél, hétfőn vívott harcokban életét vesztette az orosz titkosszolgálat, az FSZB egyik Afganisztánt és Csecsenföldet is megjárt kiképzője, a RIA Novosztyi orosz hírügynökség pedig az úgynevezett Donyecki Népköztársaság miniszterelnökévé kinevezett Alekszandr Borodajra hivatkozva azt közölte, hogy a reptéri harcok áldozatai között 33 orosz állampolgár is van.
|
A donyecki harcokban megölt szeparatisták koporsói a város egyik halottasháza előtt YANNIS BEHRAKIS / Reuters |
Az orosz hadsereg vezérkarától viszont az ITAR-TASZSZ úgy értesült, hogy a szélsőséges nacionalista szervezet, a Jobboldali Szektor (PSZ) által létrehozott, a kijevi hatalmat támogató zászlóaljakban mintegy 300 olyan ukrán zsoldos is harcol, aki korábban az ottani lázadók oldalán részt vett a szíriai polgárháborúban. Többen közülük Oroszország észak-kaukázusi vidékein is fegyverrel segítették a Moszkva-ellenes erőket – állította hírügynökség informátora.
Szlavjanszki lázadók tartják fogva az EBESZ négy, hétfőn eltűnt – dán, észt, svájci és török állampolgárságú – megfigyelőjét – derült ki csütörtökön. A külföldiek jól vannak, „ellenőrizzük, kik ők, honnan és miért jöttek, aztán elmehetnek" – mondta az Interfaxnak Vjacseszlav Ponomarjov, a szeparatisták helyi vezetője. Máris kiszabadult viszont az a tizenegy EBESZ-megfigyelő, akinek szerdán, Donyeckben veszett nyoma.
|
A nemrég alakult milícia, az Orosz Ortodox Hadsereg egyik embere a donyecki barikádokon Maxim Zmeyev / Reuters |
Oroszország ismét a kelet-ukrajnai katonai akciók leállítását sürgette, és felszólította az Európai Uniót, valamint az Egyesült Államokat, gyakoroljanak nyomást Kijevre, hogy elkerüljék a katasztrófát. A megválasztott urán elnök, Petro Porosenko azonban egészen mást kért az USA-tól. A Washington Postnak adott interjújában azt mondta, hazájának közvetlen katonai támogatásra lenne szüksége. Ám Washington még csak nem hadi célú eszközökkel segíti az új kijevi kormányzatot. No meg politikai lépésekkel: a Kommerszant moszkvai napilap értesülése szerint Porosenko várhatóan még államfői beiktatása előtt, már a jövő kedden, Varsóban találkozhat Barack Obama amerikai elnökkel.