John Caulfield az amerikai–kubai kapcsolatok rendezése előtt, 2010-ben került a nagykövetség híján működő Amerikai Érdek-képviseleti Iroda élére Havannában. Négyéves kiküldetése alatt radikális változás állt be a hidegháborús ellenségek viszonyában, ám még számára is hihetetlen, hogy 88 év után amerikai elnök látogatott Kubába.
Gondolta volna, amikor 2010-ben a havannai amerikai külképviselet élére került, hogy egy amerikai elnök valaha Kubába utazik?
- Nem. Azt tudtam, hogy az elnök szeretne normális viszonyt kialakítani Kubával, de álmodni sem mertem volna, hogy odautazik. Szerintem a kubaiak sem. Egy átlag helyinek Barack Obama havannai útja olyan, mintha egy földönkívüli leszállt volna a Földre. De nagyon jó érzés látni a televízióban, hogy miként fogadják az emberek az elnököt.
Másfél éve kezdődött a nyitás a két ország között, amelyet a felek különböző feltételekhez kötöttek. Úgy tűnik, az USA többet tett, mint Kuba: megkönnyítette az amerikai turisták számára a kubai utazást, lazított a kubai befektetési feltételeken és így tovább...
- Ez igaz. De a mi elképzelésünk a gazdasági, turisztikai nyitásról nem arról szólt, hogy megpróbáltuk változtatásra kényszeríteni Kubát. Rájöttünk, hogy a kubai kormányt semmire nem tudjuk erővel kényszeríteni. Öt évtizeden át nem működött, úgyhogy most sem fog. Abban bízunk, ha szorosabbá válik a kapcsolat az USA-val, okafogyottá válik az a régi érvelés, miszerint Kuba minden bajáról Amerika tehet. Ezentúl bízunk benne, hogy a nyitással több gazdasági lehetőség kínálkozik majd a kubaiaknak. Az elmúlt időszakban rengeteg pénzt küldtek Kubába és fektettek be ottani kisvállalkozásokba az Amerikában élő kubaiak.