A tabletták szinte az összes többi európai országban elérhetőek, de Lengyelországban nincsenek bejegyezve.
Szedni őket elvileg törvényellenes, de a gyakorlatban a nők jogi következmények nélkül megtehetik.
1993-ban a lengyel kormány elfogadott egy törvényt, amely szigorítja az abortusz szabályozását, és csak nemi erőszak vagy vérfertőzés esetén engedélyezi a terhességmegszakítást, illetve akkor, ha az anya vagy a magzat veszélyben van. Korábban legálisan kérhették a lengyel nők a nem kívánt terhesség megszakítását.
Míg a lengyel kormány jelentései szerint körülbelül 744 terhességmegszakításra kerül sor az országban évente, addig Gomperts szerint ez a szám közelebb áll az 50 ezerhez,
az orvosok pedig, akik illegális terhességmegszakításokat végeznek, idejétmúlt eszközöket és módszereket használnak, akár négyezer eurót is elkérve egy-egy műtétért. „A drón használatával fel akarjuk hívni a figyelmet arra, mivel kell ezeknek a nőknek a valóságban szembenézniük, és azt szeretnénk, hogy ismerjék az abortusztablettát, mint lehetőséget. Minél többen tudnak róla és kérik, annál nagyobb az esélye, hogy változást érjenek el a társadalomban” – tette hozzá.
A drónos akcióhoz Lengyelország logikus választás a földrajzi közelsége és a két ország nőjogi szervezeteinek jó kapcsolata miatt is. Gompertset a különböző nagyvállalatok, köztük a Google és az Amazon új, drónokat alkalmazó szállítási megoldásai inspirálták. „Azt gondoltam, hogy ha ők meg tudják csinálni, nekünk is menni fog” – mesélte.
Gomperts néhány hónappal ezelőtt lépett kapcsolatba a Cocia Basia tagjaival. Az újonnan alakult berlini szervezet lengyel nőknek segít legális terhességmegszakításra utazni Németországba. A csoport – amelynek neve lengyelül Barbara nénit jelent – pénzt gyűjt, hogy tablettához és más, nem műtéti úton történő terhességmegszakítási módszerekhez juttassa a nőket, vagy támogatja a Németországba utazásukat a műtétre. Sarah Diehl, a Cocia Basia egy tagja úgy fogalmazott, hogy a csoport „ugrott” a lehetőségre, hogy részt vegyen az akcióban.
„Bizonyos szempontból ez a lengyel kormány megszégyenítése is. Megmutatja, milyen abszurd az abortusztörvény, és hogy mi mindent kell tennie a nőknek, hogy joguk legyen dönteni. Lengyelországban az abortusz annyira megbélyegzett és démonizált dolog, hogy senki nem harcol érte”
– enged bepillantást az ország helyzetébe Diehl. „Ezzel azt is megmutatjuk a szomszédainknak Lengyelországban, hogy a nők segítenek egymáson."
Gomperts és Diehl egyetért abban, hogy az abortusztabletták drónnal szállítása nem egy hosszú távú megoldás, azonban bíznak abban, hogy a dolog akkora figyelmet kap és annyi aktivistát mozgat meg, hogy követelhetik a törvény megváltoztatását. Azt remélik, hogy a jövőben más országokra – például az Egyesült Államokra – is kiterjesztik a projektet. Az öreg kontinensen Írországban és Máltán számít még bűncselekménynek az abortusz.
Az akció máris kiváltotta az abortuszellenes csoportok tiltakozását, akik kilátásba helyezték a repülő lelövését, és tüntetést terveznek szombatra. Gomperts azonban számított hasonló negatív reakciókra. „Ez annak a jele, hogy a művi terhességmegszakításhoz való jog ismét napirenden van Lengyelországban, és erre szükség van. Meglátjuk, hogy mi történik szombaton. Nem olyan könnyű lelőni egy drónt. Hatékonyak és gyorsak.”