Csütörtökön hírek érkeztek arról, hogy nepáli katonák egy 11 éves kislányt is kiemeltek a romok alól Bhaktapurban. A lány egy sérült épület törmelékei alatt esett fogságba.
Az ENSZ szerint a múlt hét szombati, 7,9-es erősségű földrengés nyolcmillió embert érint, és mintegy 70 ezer házat döntött romba. A nepáli kormány kedden beismerte, hogy hibát követtek el, amikor nem reagáltak elég gyorsan a katasztrófára, és a mentési munkálatokba is súlyos hibák csúsztak. Helyi tisztviselők szerint akár 11 ezer halálos áldozat is lehet, a hivatalos szám csütörtökön 5500, de még rengeteg elzárt településről várják az adatokat.
A hegyvidéki települések közül sokat csak helikopterrel lehet megközelíteni, ám ezt nehezíti a felhős és csapadékos idő. Máshol a katonaság gyalog próbál eljutni a katasztrófa sújtotta falvakba, mert a leszakadó hegyoldalak, a hó és sziklaomlás sem a gépjárművel való behatolást, sem a helikopteres landolást nem teszi lehetővé. Ahol mégis le tudnak szállni, ott a több napja élelem-, víz- és gyógyszerhiánytól szenvedő helyiek kétségbeesetten próbálnak felkéredzkedni a helikopterekre, hogy minél előbb biztonságos helyre kerülhessenek.
Annak ellenére, hogy szakértők hatalmas emberveszteséggel számoltak a nehezen megközelíthető vidéki területeken, a legfrissebb beszámolók szerint a vártnál jóval többen úszták meg a földrengést, ugyanis amikor a rengés elkezdődött, a legtöbb vidéki ember a földeken dolgozott, távol a kártyavárként összeomló épületektől.
|
Sokan inkább a szabad ég alatt alszanak Adnan Abidi / Reuters |
A frusztráció azonban mégis vidéken a legerősebb, mivel sok településre még egyáltalán nem jutottak el a gyógyszer-, víz- és élelmiszer-szállítmányok. Arról is érkeztek bejelentések, hogy dühös falusiak megállítottak és kifosztottak teherautókat. A turizmus által érintettebb területeken a harag a külföldiek ellen irányult, mivel a helybéliek azt tapasztalták, hogy rájuk nagyobb figyelmet fordítanak a mentőcsapatok, és több ételt kapnak. Az emberek félnek a kolera- vagy vérhasjárvány kitörésétől is.
Az ENSZ már be is nyújtotta az igényt 415 millió dollár gyorssegély lehívására, amelyet a következő három hónapban folyósítanának a katasztrófa sújtotta Nepálnak.
Szerdán Katmanduban rohamrendőrök csaptak össze a háborgó civilekkel. A tüntetők a késlekedő segélyosztás és a közlekedési rend hiánya miatt dühöngtek, ugyanis ezrek akarták elhagyni a fővárost buszokkal, hogy vidékre meneküljenek.
Szemtanúk szerint egy csapat tüntető megállított és elfoglalt egy vízszállító teherautót. Néhányan felmásztak a tetejére, és vizespalackokat dobáltak a tömegbe. Helyszíni jelentések szerint csütörtökre lenyugodtak a kedélyek, és már mutatkoznak annak a jelei, hogy a főváros lassacskán visszatér a hétköznapi kerékvágásba. Sokan úgy döntöttek, hogy visszatérnek épen maradt otthonaikba (az utórengésektől tartva rengetegen háltak inkább a szabad ég alatt szombat óta), a bankautomaták újra működnek, az üzletek megnyíltak, és utcai árusok kínálják a portékáikat.