Guetta úgy látja: a Jean-Claude Juncker vezetésével a választásoknak nekiinduló Európai Néppárt valamivel előbbre áll a szociáldemokratáknál, ám a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a szocialisták koalíciót alkothatnak majd a liberálisokkal és a zöldekkel. Így valós esély mutatkozik rá, hogy Schulz az Európai Bizottság elnöke legyen.
Különbséget kell tenni euroszkeptikusok és EU-gyűlölők között: nem ugyanaz a társaság
– Gyanakvás és csalódás övezi Európát; leginkább a kettő keveréke. Ezt a lehető legkomolyabban kell venni. Ha nem változik meg az EU-intézmények működése, e válság és eltávolodás mindenképpen elmélyül. Mivel pedig az EU minden tagországa definíció szerint demokrácia, elkerülhetetlen, hogy ennek komoly következményei legyenek – mondta Guetta a Népszabadságnak.
A jelenlegi helyzetet szerinte két körülmény jellemzi. Az egyik az államháztartási hiány és adósság csökkentésének politikája, ami szükségképpen népszerűtlen, hiszen megszorításokkal, a szociális védőháló leépítésével jár, miközben csökken a gazdasági tevékenység és magas marad, sőt nőhet a munkanélküliség.
A másik körülmény pedig, hogy az európai intézményrendszer az EU-polgárok 90-95 százaléka számára érthetetlen.
|
Madridi munkaközvetítő előtt. „A megszorítások magas munkanélküliséggel jártak együtt”. Susana Vera / Reuters |
„Nem tudják, mire jó a tanács, a bizottság, a parlament. Nincsenek tisztában semmivel.” Az az érzés alakul ki bennük, hogy a népszerűtlen politikát a senki által meg nem választott uniós bürokrácia erőlteti rá az egyes országokra, ami egyáltalán nem igaz, állítja Guetta.
„A valóság az, hogy az ilyen politikáról az Európai Tanács dönt, a nemzeti döntéshozók. Őket pedig mind demokratikusan választják meg a saját országukban. Mármost a restrikciós politika minden európait érint, nemcsak az agrártermelőket vagy a halászokat, mint korábban, hanem mindenkit. Ez ellen lázadnak most. Ki az a Brüsszel, aki mindezt ránk kényszeríti?, teszik fel a kérdést az emberek.”
Euroszkeptikusok és EU-gyűlölők
A megoldás: gyorsan ki kell lábalni ebből a helyzetből, s ez lehetséges is. Ehhez azonban a szigor politikáját a jövő iparába való befektetések kell hogy kísérjék. Szükség van a szigorra, mert csökkenteni kell az eladósodottságot, de önmagában ezzel nem szabad megelégedni.
|
A valódi döntéseket választott képviselők hozzák az Unióban is - a francia államfő tárgyal a lengyel, a brit, a német és az olasz kormányfővel Brüsszelben Yves Herman / Reuters |
Ezen túl szükséges és az európaiak számára is kívánatos dolgokat kell létrehozni. Például a felmérések szerint a polgárok ilyennek tartják a közös védelem kialakítását. Ha létrejön a közös intézményrendszer, valuta, védelem és külpolitika, így már a közös államiság ismertetőjelei.
Ugyanakkor számolni kell vele, állítja Guetta, hogy felbukkannak ellenzők is. "Így például a szabadpiachívők ostobasága, hogy a közös iparpolitikában a bolsevizmus megtestesülését látják. Ám különbséget kell tenni euroszkeptikusok és EU-gyűlölők között: nem ugyanaz a társaság".
Teljesen racionálisan euroszkeptikussá lehet válni anélkül, hogy valaki EU-fóbiás legyen. Az euroszkepticizmus nem az európai egység elvi elutasítása, hanem az abban való csalódás - hangsúlyozza az elemző.
"Az EU-fóbia viszont a legvadabb, legósdibb nacionalizmus: a »Franciaország a franciáké«, »Magyarország a magyaroké« mintájára. Értem a Jobbik logikáját: nehéz megemészteni, ami 1918 után egyébként Ausztriával is megtörtént, Magyarország nagy országból kicsivé lett. De ebből nem az következik, amit a Jobbik levon belőle. Nem is hiszem, hogy nagy jövő állna előttük" - mondta Guetta.