Amíg a törvényi akadály elhárult a voksolás elől, a Szirizából kivált 25 képviselő. A balszárny péntekre új pártot alapított, Laika Enotita (Népi Egység) néven lép szeptember 20-án a választók elé Panagiotisz Lafazanisz volt energiaügyi miniszter vezetésével. Ciprasz azt reméli, hogy egy hónap múlva abszolút többséget szerez. A Sziriza a közvélemény-kutatásokban őrzi első helyét, ám 30 százalék feletti mutatói enyhe csökkenést mutatnak. A messze lemaradva második helyen álló konzervatív Új Demokrácia pártnak nincsen vezetője, míg a baloldali radikálisok alig kapnak pár hetet, hogy felkészüljenek első megmérettetésükre.
Ciprasz lépését a hatalmi logika mellett a tisztesség is diktálta.
Ahogy a szociáldemokraták volt vezetője, Evangelosz Venizelosz az elmúlt hetekben többször panaszolta: nincs olyan rendszer, amelyben a kormányfőnek két parlamenti többsége van, az egyik pártja összes képviselőjének támogatásával a kellemes dolgok megszavazására, míg a másik az ellenzék kölcsönszavazataival a népszerűtlenekre.
Ez a helyzet a várakozások szerint valóban megszűnik. Ciprasz nemcsak a választók előtt érvényesítheti jó pozícióját, de pártján belül is. A következő napokban egymaga állíthatja össze a Sziriza választási listáját.
Görögországnak azt ígéri majd, hogy az unió által kikényszerített megszorításokat csak ő és pártja tudja szociális érzékenységgel ellensúlyozni.
A görögök meglepően nagy aránya hiszi Ciprasz olvasatát az elmúlt hét hónapról: elment a falig Brüsszellel szemben, és minden engedménye olyan, amelynél csak rosszabb opció volt az asztalon.
|
Alekszisz Ciprasz a kormányfői rezidencia ajtajában. Maradni szeretne Stoyan Nenov / Reuters |
A legnehezebb ellenfelet természetesen saját egykori párttársai jelentik, hiszen épp az abszolút többséghez szükséges voksokat rabolhatják el. A Népi Egység szervezői úgy állítják be magukat, mint akik az egyedüli képviselői a választók azon 62 százalékának, akik a népszavazáson – Ciprasz talán legmeredekebb húzásának következtében – nemet mondtak a brüsszeli „diktátumra”.
A Sziriza elfogadta a kegyetlen feltételeket, és ezzel az eurózónán belül tartotta Görögországot, Lafazaniszék viszont a drachmához való visszatérés mellett fognak kampányolni. A nemzeti valutát eddig csak a neonáci Arany Hajnal és a kommunista párt követelte. Kérdés, hogy ez hány voksot hozhat.
A görögök ugyanis úgy szavaztak kétharmados többséggel a megszorítások ellen, hogy még ennél is nagyobb arányban támogatják a közös európai fizetőeszköz megtartását.
Brüsszel Ciprasznak drukkol – állapítja meg döbbenten a Spiegel. Az eurócsoportot vezető Jeroen Dijsselbloem annyit üzent a görögöknek, hogy most a legfontosabb az ígéretek betartása, a reformok folytatása. Erre pedig jelenleg egyedül Ciprasz lehet képes. Eddig szélsőbalos szerencsejátékosnak látták a brüsszeli döntéshozók, most pedig ő lett a reformok betartását garantáló mérsékelt államférfi. Az előrehozott választások 60 millió euróba kerülnek annak a görög költségvetésnek, amelynek kevesebb mint 100 millió euró készpénztartaléka van. Azt nem mondhatni, hogy Ciprasz mérsékelt reformerként ódzkodna a szerencsejátéktól.