Négy év szabadságvesztésre ítélte szerdán a lüneburgi büntetőbíróság az egykori auschwitzi haláltábor „könyvelőjét”. A ma 94 éves Oskar Gröning 300 ezer ember meggyilkolásához nyújtott egykor bűnsegédletet. Az észak-németországi per egyik magyar magánvádlója, Pusztai-Fahidi Éva kifogásolja, hogy a hatóságok nem értesítették időben az ítélethirdetés napjáról.
Becsukta a szemét, de alapvetően rezzenéstelen arccal hallgatta végig a szerdai ítélethirdetést Oskar Gröning. Így azt, hogy a lüneburgi bíróság négy év szabadságvesztésre ítélte, miután az egykori Waffen SS-tizedest – az auschwitz-birkenaui koncentrációs tábor létesítményfenntartó egységének tagját – bűnösnek találta 300 ezer ember meggyilkolásához nyújtott bűnsegédletben. A 94 éves aggastyán akkor sem mutatott különösebb érzelmet, amikor Franz Kompisch tanácsvezető bíró azt mondta neki: Herr Gröning, az auschwitzi szolgálat saját döntése volt. A front helyett a biztonságosabb íróasztalos beosztást választotta.
Pusztai-Fahidi Éva Auschwitzban elpusztított családja fotójával Balogh László / Reuters |
A Könyvelőnek is hívott Gröninget 1942-ben vezényelték a Krakkó melletti megsemmisítőtáborba. A banktisztviselőből lett SS-tiszt feladatai közé tartozott, hogy számba vegye a zsidóktól elvett-elrabolt pénzt, és a zsákmányt Berlinbe továbbítsa. S hogy készpénz és értéktárgyak után átkutassa a marhavagonokból kitereltek holmiját. Így volt ez 1944 nyarán, amikor Magyarországról 140 szerelvénnyel több mint 420 ezer embert, többségében zsidót deportáltak a megszállt Lengyelországban létesített halálgyárba.