Alig egy nappal azután, hogy az Anonymous nevű hackerszervezet hadat üzent az Iszlám Államnak, máris több ezer, a szélsőséges szunnita szervezet tagjának Twitter-fiókját lőtték le.
„Inkább csak zavart okoznak, ám a segítségükkel jó néhány, az ISIS propagandáját hirdető oldalt lelőhetnek. De önmagában nem tudják megoldani a problémát” – nyilatkozta a BBC-nek Charlie Winter, az Iszlám Államra szakosodott biztonsági elemző, aki úgy véli, az Anonymous ugyan lelassíthatja a terroristákat, de az kérdéses, valójában mekkora kárt tudnak nekik okozni.
Az lesz a döntő, hogy vajon az emberi jogokért világszerte számos alkalommal fellépő Anonymous tovább megy-e annál, mint amit eddig tett. Nem a hétfői ugyanis az első eset, hogy a szervezet online támadást indít az ISIS ellen. A Charlie Hebdo szatirikus lap elleni, idén januári merényletet követően indították #OpISIS elnevezésű műveletüket, amelynek során több ezer, az iszlamista terrorszervezethez köthető Twitter-fiókot törtek fel és jelentettek be, egy részüket nyilvánosságra is hozva.
George Osborne attól tart, hogy az Iszlám Állam súlyos csapást mér az ország infrastruktúrájára. „Az iszlám állam már most felhasználja az internetet visszataszító propagandájuk terjesztésére, de emellett az internet a terepe a radikalizációs törekvéseknek és az akciók megtervezésének is” – mondta a miniszter, hozzátéve: „A bankjainktól az autóinkon át a hadseregünkig és az iskoláinkig, bármi, amely online elérhető, veszélyben van”.
A BBC beszámolója szerint az Egyesült Királyság kormánya fokozni kívánja intézményei kibervédelmét, a tervek szerint megkettőzik az erre a célra fordított költségvetésüket, 1,9 milliárd fontot költenek majd 5 év alatt a kibervédekezésre, ez nagyjából 8 438 milliárd forintot jelent.