Leonyid Kucsma, a kelet-ukrajnai válságban közvetítő volt ukrán elnök azt mondta, hogy a konvojt az EBESZ képviselői is elkísérik Luganszkba. A küldemény tüzetes átvizsgálását szorgalmazta az Európai Unió humanitárius segélyekért felelős biztosa is. Mindenfajta segélyszállítmánynak semlegesnek, pártatlannak és függetlennek kell lennie, semmilyen politikai vagy más célt nem szolgálhat – mondta Krisztalina Georgieva. Az orosz külügyminisztérium közleménye azt hangoztatja, hogy a konvoj a Vöröskereszt égisze alatt lépi át az ukrán határt, az átrakodásról azonban nem tesz említést.
|
A segélyszállítmány vámellenőrzésen is átesik Reuters |
A segély útnak indításáról hétfőn döntött Vlagyimir Putyin orosz elnök, külügyminisztere, Szergej Lavrov pedig azt mondta, hogy az akciót már egyeztették az ukrán hatóságokkal. Kijevben viszont ezt cáfolták. A BBC arról számolt be, hogy a Vöröskeresztet sem vonták be az orosz szállítmány előkészítésébe. A szervezet közlése szerint elvi megegyezés született ugyan egy ilyen műveletről, de számos részlet még tisztázásra szorul.
Több kijevi és nyugati politikus, köztük Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár és Laurent Fabius francia külügyminiszter is annak a félelmének adott hangot, hogy a humanitárius segély álcája alatt Moszkva katonai beavatkozást hajt végre Kelet-Ukrajnában.
|
Ukrajna és a NATO is fél, hogy a Kreml csak ürügynek használja a konvojt a katonai beavatkozásra Reuters |
Ezeket az aggályokat csak fokozta, hogy az interneten közzétett értesülések szerint a csaknem három kilométer hosszú orosz konvoj a hadsereg sebtében fehérre festett, rendszám nélküli teherautóiból áll. Daniil Lubkovszkij ukrán külügyminiszter-helyettes meg is jegyezte: „Élelmiszer és gyógyszerek szállításához nincs szükség katonai menetoszlopra". Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő azonban abszurdnak nevezte a vádakat és közölte, hogy Oroszország kizárólag emberiességi megfontolásokból szervezte a segélyszállítmányt.
Elemzők szerint, ha Moszkva célja nem is a közvetlen katonai beavatkozás, a humanitárius akcióval jelezni akarja a szakadároknak, hogy kész segítséget nyújtani nekik. Ilyen véleményt fogalmazott meg az RBK Daily moszkvai napilap előtt Oleh Szoszkin, egy kijevi társadalomkutató intézet igazgatója is. A politológus ugyanakkor a provokációt sem zárja ki, mondván, ha támadás érti a konvojt, az Moszkva számára okot szolgáltathat egy katonai akcióra.