A mentőmellények felvételére csak sokkal később szólították fel a komp utasainak többségét alkotó gyerekeket, akik sokáig azt sem tudták, hogy pontosan mi történik. A tanúvallomások során egyértelművé vált, hogy a legénységen kívül a parti őrség tagjai is hibáztak. Több diák is elmesélte, hogy míg ők a süllyedő kompból próbáltak kijutni, a parti őrség tagjai kintről figyelték az eseményeket, ahelyett, hogy a segítségükre siettek volna.
– Kint voltak, felhúztak minket a mentőcsónakokra, de nem jöttek be segíteni. „Miért nem jönnek be segíteni?", kérdeztük – mesélte egyikük.
Egy másik diák rámutatott arra is, hogy nekik úgy tűnt, több halász vesz részt a mentésben, mint a parti őrség tagjai. A többiekhez hasonlóan ez a lány is hangsúlyozta, hogy a legénység tagjait szigorúan meg kell büntetni.
|
Egy férfi rendezi a beérkezett petíciós íveket, amelyekkel pártatlan kivizsgálást követelnek dél-koreai polgárok Kim Hong-Ji / Reuters |
A Sewol április 16-án süllyedt el, miközben az északi Anszanból a déli Dzsedzsu szigete felé tartott. Utasai többségében egy osztálykiránduláson lévő középiskola diákjai voltak. A komp összesen 476 utast szállított a fedélzetén – mintegy 250 diákot –, mindössze 172-en menekültek meg.
A tragédia egyik fő felelőse Li Dzson Szeok kapitány, aki a 14 órás út vége előtt egy tapasztalatlan harmadtisztre bízta a hajó irányítását. Ő túl gyorsan akart fordulni, ami végül a komp oldalra fordulásához, majd süllyedéséhez vezetett.
Ezt követően eluralkodott a káosz, ugyanis a személyzet tagjai nem hagyták, hogy az utasok a vízbe ugorjanak, ami azért is különösen problémás, mert videofelvételek tanúsítják, hogy a személyzet több tagjához hasonlóan Li is menekülőre fogta a dolgot, alsónadrágban ült csónakba és hagyta magára az utasokat.
|
Egy pap imádkozik a baleset helyszínén Kim Hong-Ji / Reuters |
A tragédia másik fő felelőse, a kompot üzemeltető cég tulajdonosa azonban már sosem ülhet a vádlottak padjára, ugyanis egy hónapja rejtélyes körülmények között életét vesztette. A rendőrség valóságos hajtóvadászatot indított Ju Bjung Un ellen, aki jó ideig az orránál fogva vezette a több ezer nyomában lévő rendőrt.
Bár a történteket egyelőre sűrű homály fedi, a napokban kiderült, hogy a férfi végig a nyaralója szekrényében bujkált. Az, hogy a saját tulajdonában lévő ingatlanban nem keresték, a hatóságok sokadik végzetes bakija volt. Bár a 73 éves üzletember holttestét már több mint egy hónapja megtalálták a nyaralója közelében lévő gyümölcsöcsben, a helyi rendőrkapitány nem is sejtette, hogy a holttest Dél-Korea legkeresettebb emberéé.
Pedig az erősen oszlásnak indult tetem mellett ott volt egy könyv, amit a vállalkozó írt még évekkel ezelőtt, több üres alkoholos üveg, valamint a Ju család vállalkozása által gyártott májolaj tonik is.
A hatóságoknak egy hónap kellett a holttest azonosításához, de mire a múlt heti boncolásra sor került, a tetem olyan állapotban volt, hogy a szakértők azt mondták, nem lehet megállapítani a halál okát.