Az országos felháborodás és bírálatok özöne az elképzelés felpuhítására kényszerítette Horst Seehofer bajor tartományi kormányfő pártját. #YallaCSU! (Hajrá CSU!) – e gúnyos arab-német kifejezés aratott a Twitteren. A párt elnöksége hétfőn módosította az elképzelést: mivel a társadalmi beilleszkedést a nyelvtanuláson keresztül is szeretnék segíteni, ezért arra ösztönöznék az érintett családokat, hogy otthonaikban is németül kommunikáljanak egymás között.
A bornírtságában a magyar drogtesztet idéző javaslatról Andreas Scheuer, a CSU főtitkára azt mondta: semmit sem akarnak előírni és semmit sem akarnak ellenőrizni. Vagyis nem razziázna nyelvi rendőrség egyetlen (bevándorló) család konyhájába sem. – Azt szeretnénk, ha az integrációról zajló vitában a nyelvismeret központi szerepet kapna – nyilatkozta Scheuer, megismételve: aki Németországban kíván letelepedni, az tanuljon meg németül. Ugyanakkor több vezető CSU-s politikus az ötlet ellen foglalt állást.
|
Török származású középiskolások egy, a muzulmánok megítéléséről szóló németországi előadáson. Egyértelmű célpontok Hannibal Hanschke / Reuters |
Bár senki sem mondta ki, de egyértelmű: a „nyelvi javaslat” a nem európai uniós országokból, értsd elsősorban Törökországból és az arab államokból érkező bevándorlókra, menekültekre vonatkozik. Európa vezető gazdasági hatalmában jó ideje heves vita zajlik a menekültügyről. Különösen az Alternatíva Németországért (AfD) nevű párt retorikájában köszön vissza az, hogy a „hajó megtelt”, a „német jóléti rendszer nem bír el több menekültet”, s egyébként is át kell állni a főként a magasan kvalifikált bevándorlókat beengedő kanadai rendszerre. A különböző radikális muzulmán szervezetek fellépése, a Nyugat ellen uszító hitszónokok viszonylagos népszerűsége szintén a közös fizetőeszköz, az euró ellen agitáló AfD pozícióit erősíti: a jobboldali populista erő már három keletnémet tartomány törvényhozásába bejutott, és hét képviselőt küldhettek a 2014 májusában megválasztott új Európai Parlamentbe.
|
Az ismert humorista, Tobi Schlegl gúnyolódásból hétfőn Drezdában teát osztott egy bevándorlásellenes tüntetésen Hannibal Hanschke / Reuters |
A külföldiellenes érzelmek meglovagolása azért is érdekes, mert Németországban nagy társadalmi részvét mellett a múlt héten temették el azt a 23 éves török-német egyetemistát, aki két másik fiatal nőt védett meg a velük szemben erőszakoskodóktól. Tugce Albayrakot a civil kurázsi és a sikeres integráció példaképeként ünnepelték, aláírásgyűjtést is kezdtek azért, hogy önfeláldozó tettéért posztumusz kapjon magas állami német kitüntetést.
Németországban azon nem EU-polgárok számára, akik tartózkodási engedélyért folyamodnak, 2007 óta kötelező a nyelvi teszt. Ezt a német nyelv nehézségére hivatkozva sokan komoly akadálynak tekintik. Egy felmérés szerint azonban csak az érintettek harmada minősítette a nyelvi tesztet tehertételnek, a döntő többség a mindennapokba való beilleszkedés hasznos eszközét látja a nyelvvizsgában.