Az Aleppóért indított harc egyre inkább veszélyezteti a genfi béketárgyalásokat, amelyek áprilisban szakadtak meg Bassár el-Aszad elnök és az ellenzéki tömb között. John Kerry amerikai külügyminiszter hétfőn Genfben tárgyalt szaúdi kollégájával, Adel al-Dzsubeirrel, Nasszer Dzsudeh jordán külügyminiszterrel és Staffan de Misturával, az ENSZ szíriai különmegbízottjával. Kerry úgy fogalmazott, a tárgyalások közelednek a megegyezéshez, ám „a helyzet sok tekintetben kicsúszott az ellenőrzés alól”.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter optimistábban nyilatkozott kedden, miután Moszkvában fogadta de Misturát. Azt mondta, talán néhány órán belül bejelenthetik a tűzszünet kiterjesztését Aleppóra. Azt is bejelentette, hogy létrehoznak egy megfigyelőközpontot Genfben, amelyhez az ENSZ biztosít helyiséget és logisztikai támogatást. Az új központ sokkal hatékonyabb napi információcserét tesz lehetővé. De Mistura szintén bizakodó kijelentéseket tett, szerinte ha rendeződik a helyzet Aleppóban, újrakezdődhetnek a béketárgyalások is.
|
David Butter |
David Butter, a londoni Chatham House intézet Közel-Kelet-szakértője azonban szkeptikus. Mint a Népszabadságnak mondta, nincs sok esély rá, hogy fegyvernyugvás lépjen életbe Szíria egykor legnépesebb városában. Valószínűbbnek tartja, hogy legfeljebb egyes városrészekben hallgathatnak el a fegyverek hosszabb-rövidebb időre, ahogyan ez Damaszkuszban is történt. – Ha a békefolyamat kezdeményezőinek, az Egyesült Államoknak és Oroszországnak nem sikerül megegyezni, aligha várható előrehaladás – jegyezte meg. Szerinte semmi esély rá, hogy véget érjen a polgárháború, amíg Aszad hatalmon marad. – Oroszország nem tud akkora befolyást gyakorolni a rezsimre, mint szeretné. Aszaddal nem könnyű együttműködni, mindig kicsúszik az ember kezéből – jegyezte meg.
A Reuters beszámolója szerint keddre virradóra fegyverzajtól visszhangzott a főváros, noha május 1-jén két nappal meghosszabbították a Damaszkusz környékére április 30-án meghirdetett tűzszünetet. Latakia tartomány egy részén azonban eredményesek voltak a fegyvernyugvást célzó orosz–amerikai egyeztetések. Egy ellenzéki aktivista a Reuters riporterének kedden azt mondta, teljes a nyugalom.
Indul Rakka ostroma
Több mint 35 légicsapás érte keddre virradóra az Iszlám Állam szíriai fővárosának tartott Rakkát. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja szerint nem világos, hogy a bombázó gépek az orosz légierőhöz vagy az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalícióhoz tartoztak-e. Oroszország ENSZ-nagykövete pénteken ugyanakkor közölte, hogy a szír hadsereg az orosz légierő támogatásával hamarosan támadást indít Rakka ellen.