Kik ezek a nyilatkozó diplomaták? – kérdezte Margaritisz Szinasz, az Európai Bizottság szóvivője, amikor arra kérték, hogy reagáljon a brit lapértesülésre. Szinasz megerősítette, hogy az Egyesült Királyságnak még februárban beígért kedvezmények abban a pillanatban érvényüket vesztették, amikor megszületett a Brexitről szóló népszavazás eredménye. A 27 állam- és kormányfő ígéretet tett arra, hogy amíg a szigetország nem értesíti őket a kilépési szándékáról, sem hivatalos, sem nem hivatalos tárgyalások nem kezdődnek a viszony jövőjéről.
Az EP liberális frakcióvezetője viszont majdnem félrenyelte a reggeli kávéját, annyira komolyan vette az újsághírt – derül ki Guy Verhofstadt Facebook-bejegyzéséből. Első meglepetéséből felocsúdva a politikus mindjárt le is szögezte, hogy az „Európai Parlament soha nem fog belemenni egy olyan megállapodásba, amely tíz évre gyakorlatilag véget vet az emberek szabad mozgásának".
|
Lengyel áru és lengyel eladó Londonban Neil Hall / Reuters |
Darvas Zsolt, a brüsszeli Bruegel kutatóintézet vezető elemzője úgy véli: nem születhet olyan egyezség az Európai Unió és az Egyesült Királyság között, amely valamilyen formában nem tartalmazza a munkavállalás szabadságának a korlátozását. Szerinte az EU-nak bele kell mennie a bevándorlás csekély mértékű csökkentését, vagy legalább a szinten tartását előíró megállapodásba, ennek alternatívája ugyanis a még erőteljesebb tiltás lenne. – Bár az Egyesült Királyság rengeteget nyert azon, hogy megnyitotta a munkaerőpiacát az uniós polgárok előtt, a politikai vezetésnek muszáj figyelembe vennie az emberek ellenszenvét. Ha választania kell, nem a belső piacra fog szavazni, amely ugyan fontos és hasznos az ország számára, de nem fog nélküle összeomlani – mondta lapunknak Darvas Zsolt.
A szakértő mindenki számára elfogadható megoldásnak azt tartaná, ha az EU-ból való kilépését követően a szigetország átmenetileg – például öt évre – csatlakozna az unió országain kívül Izlandot, Liechtensteint és Norvégiát magában foglaló Európai Gazdasági Térséghez. – Az Egyesült Királyság továbbra is hozzáférne a közösség belső piacához, ugyanakkor elég időt kapna arra, hogy kidolgozza, milyen kapcsolatrendszert létesítsen az Európai Unióval. Emellett az EGT-szerződés biztosítja a részes országok számára a munkaerő-áramlás korlátozásának a lehetőségét – mondta Darvas. A kutató szerint nem a szociális juttatásokhoz való hozzáférés megnyirbálása, hanem a munkavállalók számának mérsékelt visszaszorítása lehet a majdani alku tárgya.
Michel Barnier tárgyal majd a Brexitről
Belülről ismeri az Európai Unió működését. Kiterjedt kapcsolati hálóval rendelkezik az európai fővárosokban, és otthonosan mozog a londoni pénzügyi központ, a City világában is Michel Barnier. Az egykori francia külügyminiszternek és volt uniós biztosnak október elsejétől új feladata lesz: az Európai Bizottság a 65 éves konzervatív politikust bízta meg az Egyesült Királyság EU-s kilépésével kapcsolatos tárgyalások előkészítésével és vezetésével. (D. A.)