Súlyos válságot, hozamemelkedést, kelet- és közép-európai árfolyamesést, leálló piaci finanszírozást, hanyatló ingatlanárakat és alacsony inflációt vetítenek a bankok elé az európai hatóságok, hogy megnézzék, miképpen viselkednének, mit bírnának ki ilyen körülmények között.
Az Európai Bankhatóság (EBA) kedden tette közzé az új banki stresszteszt egységes forgatókönyvét 124 pénzintézetre nézve, s lényegében szimulációs gyakorlatot tart, amelynek keretében újrajátssza a 2008–2009-es válságot, s mindazt, ami még utána jött. A nemzeti felügyeletekkel és a legnagyobb európai bankok ellenőrzését átvevő Európai Központi Bankkal (EKB), valamint az Európai Rendszerkockázati Tanáccsal (ESRB) karöltve az EBA végre szeretné kifogni a szelet a kétkedők vitorlájából.
Az EKB székháza Frankfurtban. Addig nem lesz érdemi fellendülés Európában, amíg teljesen helyre nem áll a bizalom Kai Pfaffenbach / Reuters |
A 2011-es vizsgálat, amelyben magyar részről az OTP Bank vett részt, ugyanis nem győzte meg a piaci szereplőket, márpedig nyilvánvaló, hogy érdemi fellendülés addig nem lesz Európában, amíg teljesen helyre nem áll a bizalom. Három évvel ezelőtt enyhe recessziót feltételeztek, s az államkötvények átértékelődését sem vették kellően figyelembe. Akkor persze a befektetők sokkal izgatottabb hangulatban figyelték az eurózóna egyes tagországainak kibontakozó államadósság-válságát, miközben mára meglehetősen megnyugodtak a kedélyek, s már az ötéves görög államkötvényeket is megveszik öt százalék alatti hozammal.