Túltolta a kormány a Quaestor-ügyfelek kártalanítását – az Alkotmánybíróság a törvény bizonyos részeit megsemmisítette. Orbánéknak két lehetőségük maradt: vagy a kormány égeti magát, vagy sokba fog kerülni az adófizetőknek az arcvesztés megakadályozása.
Alapvetően nem lett volna különösebb gond a Quaestor-ügyfelek szokatlanul gáláns és visszamenőleges kártalanítása, de a szabályozás végül túlzó lett. Ezért az Alkotmánybíróság tegnap részben megsemmisítette a Quaestor-törvényt. A kormánynak – most úgy tűnik – két lehetősége van: komoly arcvesztés árán visszakozik és nem ad 30 millió forintig kártalanítást, vagy minden átvert bróker-ügyfél megkapja az emelt bánatpénzt, de azt a költségvetés terhére kell elszámolni. Ez százmilliárd forintot jócskán meghaladó tétel, hiszen a Quaestor-kötvényesek 130 milliárdja mellett a Buda-Cash-ügyfeleknél is fölfelé kellene kerekíteni a számlát.
Panaszos beadványok
Az Alkotmánybíróság három etapban bírálta el a hozzá érkezett beadványokat. Az érintettek két csoportra voltak oszthatók: a brókerbotrány más károsultjaira, akik nem kaptak olyan gáláns elbírálást, mint a Quaestor-kötvényesek, s a pénzügyi szolgáltatókra, akikkel a kormány meg akarta fizettetni a kártalanítás tetemes részét. Az év elején a Quaestor mellett a Buda-Cash és a Hungária Értékpapír Zrt. is bedőlt, e cégek ügyfeleit pedig a korábban is hatályos szabályozás szerint kártalanítják, legfeljebb 20 ezer euróig – ez nagyjából hatmillió forint. Az általános szabályok szerint a Quaestor ügyfelei nem kaphattak volna ígérvényt a 30 millió forint értékű kártalanításra, ezért született meg a Quaestor-törvény.