arra számított: az elszámolás eredményeként az adósság már kezelhető szintre csökken – csalódnia kellett.
Nem Péter az egyetlen devizahiteles, aki túlzott várakozásokkal tekintett az elszámolásra, aki azt gondolta, megoldódnak a problémái. Bár a tájékoztató levelek még csak most mennek ki, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mellett működő Pénzügyi Békéltető Testületnél már közel száz, az elszámolási jogvitára vonatkozó ügy van – mondták lapunknak az MNB-nél.
Ezek jó része információkérés, tájékozódó megkeresés, de a jegybanknál is arra számítanak, hogy a közel kétmillió elszámolási értesítő kiküldését követően nőhet a fogyasztói megkeresések száma. Aki nem érti az elszámolást, az MNB januári pályázatán kiválasztott 16 civil szervezethez, a 11megyeszékhelyen működő pénzügyi tanácsadó szolgálathoz, illetve az MNB ügyfélszolgálatához fordulhat segítségért. Ám, aki hibát fedez fel, nem ért egyet az elszámolással, az 30 napon belül írásban tehet kifogást a bankjánál.
Az MNB a panaszoktól függetlenül is folyamatosan ellenőrzi azt a több mint 300 pénzintézetet, amelyet az elszámolás érint. A jövő év elejéig tartó vizsgálat célja, hogy az elszámolási folyamat egésze, így a megfelelő módszertan alkalmazása, s ennek nyomán az értesítők megküldése is a jogszabályi előírásoknak megfelelően menjen végbe. A jegybank a kilenc legnagyobb érintett hitelintézet (ezek a bankcsoportok kezelik a devizaalapú hitelek legalább 75 százalékát) esetében már az elszámolások lebonyolítását megelőzően vizsgálta, hogy az előírásoknak megfelelően alakították-e ki az elszámolási alapelveket és a számítási algoritmusokat.
|
A banktól kapott tájékoztató levelet tanulmányozza a nyíregyházi Dozsnyák család Balázs Attila / MTI |
Az esetenkénti – a jogszabályoknak ellentmondó – módszertani eltéréseket az MNB korrigáltatta, így az elszámolás során már a jegybank által tett észrevételek figyelembevételével működött az elszámoló program. Az előzetes vizsgálat a legnagyobb ügyfélkörrel rendelkező hitelintézeteknél, az érintett ügyletek kiemelkedő részét lefedő szerződéstípusok esetében tehát már lezárult, és a felügyelet megállapította, hogy a vizsgált esetekben a bankok megfelelően ültették át az elszámolási képletet.
A jegybank az év során megvizsgálja a pénzügyi intézmények által alkalmazott számítási módszertanok helyességét és szükség esetén megteszi azokat az intézkedéseket, amelyek a feltárt hibák kijavíttatásához és az érintett fogyasztók tájékoztatásához szükségesek – tették hozzá. Az ellenőrzés azért is időigényes, mert nemcsak, hogy több száz cég gyakorlatát kell megvizsgálni, de ráadásul a pénzintézetek az elszámolásra nem egységes fejlesztésekkel készültek. Mivel minden pénzintézet informatikai rendszere másképp működik, továbbá a termékek is nagyon sokfélék, ezért mindenhol egyedi módszertan kialakítására volt szükség.
A bankok saját fejlesztésű programokat alakítottak ki. Az MNB pontos irányt adott a feladat végrehajtásához, illetve a Magyar Bankszövetséggel és a követeléskezelők érdekvédelmi szervezetével számos egyeztetést folytatott azért, hogy az előírások maradéktalanul teljesüljenek.