A folyamatot fura – bár a nemzeti közműszolgáltatás történetében korántsem egyedülálló – közjáték előzte meg. A több millió fogyasztó ellátóváltását a szabályok a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) engedélyéhez kötik, ennek fejében viszont a hatóság valamennyi cég ügyfeleinek átvételére üzleti terv benyújtását írta elő. A Főgáz ezt se az engedélyek kiadásáig, se az akkor kijelölt új határidőkig nem teljesítette. Mi több, az ENKSZ vezetői és Németh Lászlóné közműszolgáltatásokért is felelős államtitkár szeptemberben közös sajtótájékoztatón nyomatékosították ellenállásukat.
Horváth Péter, az ENKSZ elnök-vezérigazgatója ezt azzal indokolta, hogy nem egyes ügyfélcsoportok átvételéről, hanem a teljes nemzeti közműszolgáltatás jövőjéről szőnek terveket. Azok kidolgozására viszont több idő kell. Ráadásul a hatóság által megadott időpontban még tárgyaltak a GDF Suez lakossági cégének megvásárlásáról, amire titoktartást vállaltak, enélkül viszont nem lett volna kerek az üzleti terv. Arra a kérdésre, hogy akkor mikor tartják maguk lehetségesnek az üzleti tervek beadását, Horváth Péter helyett Németh Lászlóné előlegezte meg az év vége „körüli" időpontot. A MEKH ezt nyugtázva december 31-i határnapot szabott.
Kérdésünkre a MEKH-től december 29-én még azt az üzenetet kaptuk, hogy várják a Főgáz terveit az E.ON, a GDF Suez és a Tigáz fogyasztóinak átvétele kapcsán. December 30-án, az év utolsó munkanapján viszont már az irat beérkeztéről tudósítottak, aminek alapos vizsgálatára tettek ígéretet. Arra a kérdésre, hogy az E.ON fogyasztóinak január 1-jei tényleges átvétele szempontjából a nagy ívű tervek a rendelkezésükre álló néhány óra alatt érdemben megítélhetőek-e, nem válaszoltak.
A Miniszterelnökségtől és az ENKSZ-től ugyanezen a napon viszont azt jelezték, hogy ők már karácsony előtt, december 22-én eljuttatták a három gáztársaság ügyfeleinek átvételével kapcsolatos terveiket a hivatalhoz. Ez adataik szerint december 23-án be is érkezett. Tisztázó kérdésünkre a MEKH jelezte: az anyagot december 23-án munkaidő után kapták meg. Az azonban – tekintettel a másnap kezdődött ünnepek alatti munkarendjükre is – csak december 30-án jutott el az illetékesek asztalára. Mindazonáltal a dokumentum alapos vizsgálatát folytatják – fogalmaztak lapunknak küldött utolsó, 30-i üzenetükben. A jelek szerint a néhány órás mustra során nem találtak különösebb kivetnivalót a nemzeti közműjövőképben, hisz az E.ON-átvétel zavartalanul lezajlott, és a tervek vizsgálata kapcsán se a MEKH, se a Főgáz nem jelzett problémát.
Nem ez az első és valószínűleg nem is az utolsó eset, ami igen komolytalannak láttatja a nemzeti közműszolgáltatással kapcsolatos kormánytervek végrehajtását.
Rendkívüli végszámla jön
Az eddigi E.ON-osok a váltásból csak annyit érzékelnek, hogy december 31-i időpontra kapnak az E.ON-tól még egy rendkívüli végszámlát, amit határidőre be kell fizetniük. A folyamat nem jár se átszereléssel, se mérőcserével, se pedig tarifaváltással. A számlát viszont ezután a Főgáztól kapják a fogyasztók.